TEN VE CILT ALT TONUNA GÖRE RUJ RENKLERI

Kusursuz bir dudak makyajı için elbette ruj seçimi çok önemli. Ama aslında en güzel ruj renkleri arasından seçilen ürünler makyajın kalan kısmı için de büyük önem taşıyor. Yani bütünsel anlamda mükemmel görünen bir makyaj duruşuna sahip olmak için mutlaka en doğru parametreler ışığında seçilen bir ruj kullanman gerekiyor. Çünkü ancak bu şekilde hem teninle hem de kombininle enfes bir uyum yakalayan bir ten görüntüsüne kavuşabilirsin.

Ruj renkleri kataloğunda seçim yaparken önce cilt tonuna, sonra cilt alt tonuna ve en sonda da tarzına ve kombinine uygun renklere yönelmende fayda var. Tabii bunlar bir anda çok gelmiş olabilir ve kafanı karıştırabilir. Ama merak etme! Biz senin için çok geniş kapsamlı bir ruj rehberi hazırladık!

Tüm ipuçlarını inceledikten sonra değişik ruj renkleri arasında sana en uygun olanı hızlıca bulabilecek, sana özel ürün tavsiyelerimizle dudaklarına hayat veren ruj çeşitleriyle hemen buluşabileceksin!

ssmatteink pink 640x640 v4

 

Ten rengine göre ruj nasıl seçilir?

Senin de her kadın gibi ruj sürmeyi çok sevdiğini biliyoruz. Ne kadar çok rujun olsa da, hep daha fazlasını istiyor ve farklı renkler deneyerek sana en çok yakışacak o özel ruju bulmaya çalışıyorsun, öyle değil mi? Peki, ruj satın alırken kendi ten rengin ile ürün arasında uyuma dikkat ediyor musun?

Esmerlere yakışan ruj renkleri

Esmer ten duruşu ile zaten etkileyici olduğu için ruj seçiminde cildin doğal ışıltısını besleyen formüllere yönelmek gerekiyor.

•   Esmere yakışan ruj renkleri parlak ve canlı olanlar. Sıcak renkler ve parıltı içeren rujlar esmer tenler için oldukça uygun.

•   Kırmızı ve bordo esmerler için ruj renkleri listesinin başında geliyor. Özellikle koyu kırmızı ruj renkleri feminen bir duruş yakalamak için ideal.

•   Eğer esmer tenine hafif bir makyaj yapmayı tercih edersen de şeftali ve hafif pembe ruj renkleri tam sana göre.

•   Daha çarpıcı ve aykırı bir duruş içinse parlak fuşya, turuncu, çingene pembesi ve mor ruj renkleri tercih edilebilir.

Kumrallara yakışan ruj renkleri

Kumral ve buğday tenlilere yakışan ruj renkleri sınırsız diyebiliriz. Çünkü bu ten neredeyse her tonla uyum yakalayabildiği için her ruj rengi kullanılabilir. Burada önemli olan elde edilmek istenen sonuç ve makyajın genel duruşu ile uyumlu bir tona yönelmek.

•   Eğer hafif bir makyaj ile natürel bir duruş elde etmek istiyorsan nude ve dudak ruj renkleri senin için ideal. Somon, mercan, gül kurusu gibi tonlar bu noktada istediğin etkiyi yaratmana yardımcı olacaktır.

•   Dudaklarını ön plana çıkarmak istediğin zamanlar da ise daha teninle kontrast yaratacak, koyu ruj renkleri tercih etmelisin. Kiremit ve kahve ruj renkleri kullanarak tüm dikkatleri dudaklarında toplayabilirsin.

•   Ayrıca belirtmeden geçmeyelim, mat rujlar kumral ve buğday tenlilere gerçekten çok ama çok yakışıyor!

Sarışınlara yakışan ruj renkleri

Sarışınlar bazen ciltlerinin solgun ve cansız göründüğünü düşünebilir. Ama aslında doğru ruj seçimleri ile enerjik ve dinamik bir ten duruşuna sahip olmak mümkün.

•   Sarışınlar için en iyi ruj renkleri canlı tonlar. Pastel tonlar, pembe ve fuşya beyaz tenlilerin tenine hayat veren renkler arasında.

•   Daha sakin bir duruş arıyorsan parlak formüllü soft ruj renkleri kullanabilirsin. Bu sayede renk olarak natürel bir duruş kazanan dudaklarını ışıltıyla ön plana çıkarabilirsin.

•   Gece makyajı için de mat ve koyu tonlardaki rujlar tercih edilebilir. Koyu kırmızı ve bordo ile dudaklarında etkileyici bir duruş elde edebilirsin.

Ten alt tonuna göre ruj nasıl seçilir?

Bildiğin gibi makyaj malzemesi seçerken yalnızca cilt tonunu bilmek yeterli olmuyor. Sana en çok yakışacak ruj rengini bulman için, cildinin hangi alt tona sahip olduğunu da bilmelisin. Ayrıca ruj seçerken göz ardı etmemen gereken bir nokta daha var. Tıpkı ciltte olduğu gibi, her rengin sıcak alt tonlu ve soğuk alt tonlu onlarca farklı yorumu bulunuyor. Örneğin kırmızı ruj, soğuk alt tonlu ve saten bitişli ya da sıcak alt tonlu ve mat bitişli bir kırmızı ruj olabilir. Bu ayrım her ruj için geçerlidir.

Tabii bu anlattıklarımız doğrultusunda bir ruj satın almaya gittiğinde tüm o ruj renkleri ve numaraları kafanı karıştırabilir. Ama aslında hepsinin belli bir standardı var ve detayları öğrendikten sonra doğru tonu seçmesi çok kolay!

Soğuk alt tona göre ruj seçimi

Yazın bronzlaşmak yerine daha çok kızarıyorsan, büyük ihtimalle soğuk alt tonlusun. Bunu anlamak için yapman gerekense çok basit. Açık tenliysen ama cildinin alt tonunu bilmiyorsan, bileğinin içerisindeki damarlara bakarak bunu öğrenebilirsin. Eğer damarların mavi ya da morsa soğuk alt tonlusun demektir.

•   Cildi soğuk alt tonlu olanlar içerisinde mavilik olan soğuk alt tonlu bir ruj tercih etmelidir.

•   Soğuk alt tonlulara genel olarak pastel ruj renkleri çok yakışır.

•   Günlük dudak makyajında en açık tonlardaki rujlar seçilebilir.

•   Gece makyajında ve özel günlerde elbette koyu renk ruj kullanılabilir. Bu noktada soğuk alt tonlu bir koyu kırmızı ruj ya da mor ruj tercih edebilir.

Sıcak alt tona göre ruj seçimi

Eğer bilediğinin iç kısmındaki damarlar yeşil görünüyorsa, bu cilt alt tonunun sıcak ve sarı olduğunu anlamına gelir. Senin ruj seçiminde bilmen gereken en önemli şey şu: Cildin esmerleştikçe kullanılan rujun rengi de koyulaşmalıdır. Böylece daha doğal bir görünüm elde edebilirsin.

•   Sıcak alt tonlulara da hemen hemen her renk ruj yakışır. Özellikle sarılık ve turunculuk içeren sıcak alt tonlu rujlar tam sana göre!

•   Koyu kırmızı, mürdüm, koyu pembe, bordo, kahverengi tonlarda iddialı ruj renklerinin yanı sıra nude ruj renkleri de yeteri kadar koyu olduğu sürece sıcak alt tonlular tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

•   Doğal ruj renkleri arasından seçim yaparken dudaklarının kendi renginden daha açık tonda bir ruj tercih etmemelisin, yoksa dudakların cansız durur.

•   Kırmızı ruj sürmek istiyorsan, bordo ruj ya da kahverengilik içeren bir koyu kırmızı ruj tercih edebilirsin.

•   Eğer bir rengin senin için doğru olup olmadığına karar veremiyorsan, önce mutlaka bileğinin iç tarafında, en az güneş gören bir bölgede ruju test etmelisin. Rujun alt tonu, cildinin alt tonu ile güzelce bütünleşiyor ve cildinde doğal duruyorsa o ruju kesinlikle dudaklarında da denemeni öneririz.

Nötr alt tona göre ruj seçimi

Beyaz tenli olamayacak kadar koyu tenliysen ve kolay bronzlaşıyorsan, buğday tenli olabilirsin. Ve buğday tenliler genelde nötr alt tonlu olur. Emin olmak için yapman gerekense, bileğin iç tarafındaki damarları kontrol etmek. Eğer hem yeşil hem de mavi renkli damarlar görüyorsan, nötr alt tonlusun ve çok şanslısın demektir!

•   Şeftali ruj renkleri nötr alt tonlulara çok yakışır. Eğer şeftali renginden daha koyu tonda bir ruj arıyorsan, turunculuk içeren bir kırmızı ruj ya da açık kahverengi ile sarı karışımı olan kiremit rengi ruj kullanmayı deneyebilirsin.

•   Kıyafetine ve göz makyajına uygun soğuk tonlarda bir ruj kullanman gerekiyorsa leylak ya da gül kurusu bir ruj seçebilirsin.

•   Pembelik ya da kahverengilik içeren nude ruj renkleri de nötr alt tonluların günlük makyajlarını tamamlayabilir.

•   Ayrıca mat ruj renkleri arasından bordo, kırmızı gibi çarpıcı tonları seçerek dudaklarını ön plana çıkarabilirsin.

•   Kısacası, eğer nötr alt tonluysan neredeyse her rengi gönül rahatlığıyla kullanabilirsin! Burada yalnızca dudaklarının duruşuna ve renklerin uyumuna karar vermen yeterli.

Her stile uygun ruj renkleri nelerdir?

Bazı ruj renkleri kendine has büyülü bir enerjiye sahiptir ve kullanan herkesle kusursuz bir şekilde bütünleşir. Bu tarz ürünler her makyajseverin çantasında bulunmayı hak eder ve hayat kurtarıcıdır.

•   Kış ruj renkleri arasında yer alan mercan ve bordo her tenle uyumlu tonların başında geliyor. Kimi zaman tenle uyum yakalayan kimi zaman da kontrast oluşturan bu renkler her zaman her makyaj stilinde rahatlıkla kullanılabiliyor.

•   Son dönemlerde çok popülerleşen ve yaz ruj renkleri arasında en çok sevilen leylak rengi rujlar için de aynı durum geçerli. Daha çok mat bitişi tercih edilen bu ruj başta günlük makyaj olmak üzere her an dudaklarla bütünleşebiliyor.

•   Bunun yanında genel olarak tüm nude ruj renklerinin her cilt tonuna uygun olduğunu söyleyebiliriz. Açık renk tenliler nude tonlarda parlak rujlar tercih ettiğinde, esmer ve buğday tenliler mat formlu ürünler kullandığında göz alıcı bir dudak duruşuna sahip olabiliyor.

Günlük makyajın vazgeçilmez ruj renkleri

Günlük makyajda rujun önemi oldukça fazladır. Çoğunlukla hiç makyaj yapmak istenilmediği durumlarda bile, yüze canlılık ve parlaklık vermek için rujlar tek başına yeterlidir. Ayrıca gün içinde en çok yenilenen makyaj malzemelerinin başında yine rujlar gelir.

•   Günlük makyajda sık tercih edilen renklerin başında ise pembe ruj bulunur. ‌Nude tonlarından başlayan ve iddialı renklere dek uzanan bir skalada kurtarıcı görevi görür.

•   Bir diğer vazgeçilmez günlük makyaj tonu ise şeftali. ‌‌Nude, kahverengi ve turuncu tonlara sahip rujlarla hem gündelik hem de gece makyajı yapabilirsin. Cildinin tonuyla birleşerek kusursuz bir bütünlük sağlayan bu rujlar, doğal bir görünüme açılan kapıdır aynı zamanda.

•   Ayrıca günlük makyajda ruj yerine renkli dudak balmı kullanarak parlak ve hoş bir dudak duruşu da elde edilebilir.

Maybelline New York'tan sınırsız renk seçeneği

Maybelline New York dudak makyaj kategorisinde her cilt tipinin kendine has duruşunu besleyebilecek, oldukça geniş bir renk paleti sunuyor. Rujları tamamlayan dudak kalemi çeşitleri de tüm ürünlerle kusursuz bir birliktelik oluşturabilecek renkler içeriyor.

Özel günlerin zamansız renkleri: ‌Maybelline ‌New ‌York ‌Color ‌Sensational

Modası asla geçmeyen makyaj ürünlerinin başında kırmızı rujlar gelir. Kusursuz kırmızı ruj makyajı için her adımın dikkatli atılması ve en doğru ürünlerin seçilmesi gerekir. Eğer sen de kırmızı ruj makyajı hakkında daha detaylı bilgi almak istersen, yazımızı okuyabilirsin.

Maybelline New York Color ‌Sensational hem renk pigmentlerini hem de dudaklara bakım yapan molekülleri bir araya getiren, harika bir ruj serisi. Canlı ve parlak içerikli yapısı ile tüm cilt tipleri için ideal renk seçeneği sunar. Serinin Hot Chase 333 numaralı kırmızı ruju mat bitişlidir. Shea Yağı içeren kremsi formülü dudaklarda pürüzsüz görünüm ve nemlendirici etki sağlar.

 

cs hotchase 640x640 v4

 

Gece makyajında iddialı ve çarpıcı görünmek için koyu tonlar kullanmak şart. Fakat bu noktada kırmızı ruj tercih ‌etmiyorsan ‌Maybelline New York Color ‌Sensational ‌serisinden bordo bir ruj denemeye ne dersin? Maybelline New York Color Sensational Divine Wine bordo ruj ton geçişleri, uygulama kolaylığı ve yoğun pigmentli yapısıyla kalıcılığını uzun süre korur.

Her stile uygun: ‌Maybelline New York Super Stay ‌Matte ‌Ink Likit Mat Ruj

Popülaritesini uzun zamandır kaybetmeyen ve birçok kadının vazgeçemediği likit rujlar sezonun en trend ruj renkleri ile Maybelline New York çatısı altında buluşuyor! Zengin renk yelpazesi sayesinde geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eden Maybelline ruj renkleri ve numaraları neler, merak ediyor musun?

Maybelline New ‌York ‌Super Stay ‌Matte ‌Ink Likit Mat Ruj serisi yenilenen skalası ve çarpıcı ruj renkleri isimleri ile sana 28 farklı ton sunar. Artist 120 likit ruj pembenin en çarpıcı tonunu dudaklara taşırken, Seductress 65 kusursuz dudakların sırrını seninle paylaşır. ‌Vazgeçilmez nude tonları tercihin ise Self Starter 130 tam sana göre! Eğer sen de kahve tutkunuysan enfes kahve kokan, kahve notaları içeren ve yemeye içmeye dayanıklı Super Stay Matte Ink Kahve serisinden Caramel Collector 265 ve Mocha Inventor 275’i mutlaka denemelisin!

 

ssmatteink coffee 640x640 v4

 

Serinin kadifemsi yapıya sahip mat bitişli ruj seçenekleri profesyonel bir makyaj görünümü sağlar. ‌Ok şeklindeki aplikatörü sayesinde dudağın her bir bölgesine eşit olarak dağılır ve kalın bir tabaka gibi durmaz. 16 saate kadar kalıcı formülü yeme içmeye dayanıklıdır, asla bozulmaz ve dağılmaz! Sen de serinin göz alıcı renklerini inceleyebilir ve sonrasında istersen likit mat ruj kullanım rehberimizi inceleyerek en kusursuz sonuca kısa sürede ulaşabilirsin.

Mat bitişli rujlardan vazgeçemeyenlere: ‌Maybelline New York Color ‌Sensational ‌Creamy ‌Mattes

Son dönemin en çok tercih edilen rujları arasında yer alan mat rujlar iddialı ve dikkat çekici özellikleriyle makyaj çantanda yer almaya hazır! Peki sen uzun süre kalıcılık sağlaması, dağılmaması, hem sıcak yaz aylarına hem de kış soğuğuna dayanıklı olması ile kalpleri çalan mat ruj formundaki mükemmel bir seriyle tanışmaya hazır mısın?

Maybelline New York Color ‌Sensational ‌Creamy ‌Mattes mat ruj renkleri tüm makyajseverlerin favorisi. Hem ‌nude hem de canlı tonlar içeren seri yoğun renk ‌pigmentasyonuna sahiptir. Klasik stick ruj formu uygulama kolaylığı sağlar. Kremsi mat bitişe sahip olan ürün günlük kullanım için de uygundur. Üstelik kadifemsi formülü dudakları okşar ve asla kurutmaz.

Nude tonumu bulamıyorum diyenlere: Maybelline New York Color Sensational Made For All Ruj

Maybelline New York Color Sensational Made For All Ruj serisinin herkese yakışan evrensel renkleri ile hayalindeki ruja artık kavuşabilirsin! Made For All serisi; pembe, mat kırmızı, nude, mürdüm, fuşya ve saten kırmızı renkli altı adet ruj seçeneğinden oluşur. Tüm bu renkler 50 farklı cilt tonunda denendikten sonra seçildi ve sana sunuldu! Tek sürüşte tam rengini veren yoğun pigmentleri, dudakları kurutmayan kremsi formülü ve kolay sürümü sayesinde Maybelline New York Color Sensational Made For All Ruj serisi seninle tanışmaya hazır!

Maybelline New York makyaj trendlerini en doğru şekilde tenine taşımanı sağlayacak profesyonel ipuçları ve dudaklarına hayat katacak muhteşem ruj formülleri ile her zaman seninle! Sen de Maybelline ile ten rengine, cilt alt tonuna, tarzına ve duruşuna uygun renkleri belirle; dilediğin bitiş formunu seç ve dudaklarını canlandır!