Pudra Ne İşe Yarar & Çeşitleri Nelerdir?

 

Makyaj yapmayı seven her kadının yolu, mutlaka bir gün pudralar ile kesişir. Çünkü pudra makyaj duruşunu sabitleyen yapısı ile kullanıcısına gün boyu taze kalacak bir ten formu kazandırır. Üstelik çok daha başka marifetleri de olan pudra sürekli yenilenen ve tüm dünyayı kasıp kavuran makyaj trendlerinden de pek eksik olmuyor!

Sen de kusursuz makyaj uygulamaları yapmak istiyorsan, pudra kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinmeli ve en iyi pudra önerileri ile kendine uygun ürünleri seçmelisin. Böylece birçok makyaj hilesini ve tekniğini kolayca uygulayabilir, yaptığın makyajlarda zirveye çıkabilirsin.

En iyi pudra markası denildiğinde ilk akla gelen isimlerden olan Maybelline New York’un sana özel hazırladığı ipuçlarını takip ederek ihtiyacın olan her şeyi öğrenebilirsin!

fitmepudra 640x640

Pudra nedir, çeşitleri nelerdir?

Pudrayı ten makyajının kalıcılığını artıran ve pürüzsüzlüğünü güçlendiren bir yardımcı gibi düşünebilirsin. Senin de bildiğin gibi makyajların temel amacı, pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt görünümü elde etmek. Bu noktada da her zaman doğru ürünler seçmek, uygun sırayla ve doğru tekniklerle uygulamak gerekiyor. Pudra da makyaj ritüeline mükemmel bir bitiş yaparak elde etmek istediğin sonucun kalitesini artırıyor ve makyajı bambaşka bir seviyeye taşıyor.

Pudralar kullanım amaçlarına ve formlarına göre gruplara ayrılıyor. Şeffaf tonlu transparan pudra, ışıltı veren aydınlatıcı pudra ve kompakt formlu sıkıştırılmış pudralar makyaj da en çok kullanılan ürünler. Ayrıca zaman zaman talk pudrasından da yardım alınabiliyor.

Transparan pudra nedir?

Transparan pudra adından da anlaşılacağı gibi, renksiz bir ürün. Toz formlu olan bu pudralar ciltte renk farklılığı yaratmaz ve kapatıcılık özelliği yoktur. Yalnızca makyajı sabitler ve duruşunu güçlendirir. Ayrıca transparan pudralar baking uygulamak ve ciltteki parlama görüntüsünü yok etmek için ideal. Eğer sen de makyajda doğal bir bitiş ve uzun süren kalıcılık arıyorsan bu ürünlere başvurabilirsin. Transparan pudra kullanımı ile ilgili ipuçları için yazımızı inceleyebilirsin.

En iyi transparan pudra hangisi diye düşünüyorsan, sana cevabımız Maybelline New York Master Fix Sabitleyici ve Matlaştırıcı Pudra! Bu toz formlu transparan pudra tene mat dokunuşlar yapar. Yağlanma sorununu önleyerek parlama sıkıntısını ortadan kaldıran Maybelline Master Fix Pudra sana pürüzsüz bir ten duruşu sunar.

Aydınlatıcı pudra nedir?

Aydınlatıcı pudraların özelliği cilde ışıltılı bir bitiş sunmaları. Genellikle yağlanma sorunu olmayan kişiler parıltılı bir bitiş için bu ürünleri tercih eder. Hem toz hem de sıkıştırılmış formda bulunan aydınlatıcı pudra gece makyajlarının vazgeçilmezleri arasındadır. Ayrıca aydınlatıcı pudraya daha sıcak bir duruş katmak isteyenler bronzer da kullanabilir.

Talk pudra nedir?

Talk pudra bebek pudrası olarak da bilinen, beyaz renkli ve toz formlu bir ürün. Genellikle cilt üzerindeki fazla yağı ve nemi alması için kullanılır. Aslında talk pudranın makyaj ritüelinde kesin bir rolü vardır diyemeyiz. Ama duruma özel makyaj pudraları olmadığı zaman talk pudra da makyaj sabitleyici olarak kullanılabilir. Fakat uygulama aşamasında çok fazla ürün almamak gerekir. Çünkü beyaz rengi ten üzerinde birikirse yapay bir görüntü oluşabilir.

Sıkıştırılmış pudra nedir?

Kompakt, yani sıkıştırılmış pudra, toz pudralara göre daha yoğun bir yapıya sahip. Bu sebeple fondöten kullanmadan bile yüzünde yüksek oranda bir kapatıcılık sağlayabilirsin. Sıkıştırılmış pudralar renkli ürünler olduğu için, her cilt tonuna uygun seçenekler barındırır. Özellikle gün içinde yapacağın kısa makyaj tazelemeler ve rötuşlar için, cilt tonun ile uyumlu sıkıştırılmış pudranı çantanda bulundurabilirsin.

En iyi kapatıcı pudra formülüyle fondöten etkisi yaratan bir ürünle tanışmak ister misin? İşte karşında Maybelline Superstay Pudra! Her cilt rengine uyum sağlaması için geliştirilmiş dört farklı tonu ile ön plana çıkan ürün sana 24 saat süren kusursuz bir kalıcılık sunar. Üstelik suya da dayanıklı! Sıcak havalardan yağmurlu günlere, seni hiçbir zaman yarı yolda bırakmayan bu ürün cildinde harika bir mat görünüm yaratman için biçilmiş kaftan!

Superstay Powder fawn 640x640

 

 

Maybelline pudra ailesinin en sevilenlerinden biri olan Fit Me Matte+Poreless parlama sorunu olanlara özel tasarlanmış bir ürün! Gözenekleri gizleyen yapısı, doğal cilt tonuna ve dokusuna uyum sağlayan formülüyle ön plana çıkan bu porselen pudra cilt dokusuyla mükemmel bir uyum yakalar. Böylece sana gözenek görüntüsünden kurtulmuş, pürüzsüz bir ten duruşu sunar.

Eğer bu harika pudranın etkisini artırmak ve gün içerisinde genişleyen gözenek görüntüsünden tamamen kurtulmak istiyorsan, makyajına Maybelline New York Fit Me Matte+Poreless fondöten ile başlayabilirsin.

Pudra ne işe yarar?

Pudraların farklı amaçlarda kullanılan birçok çeşidi olduğunu konuştuk. Senin de gördüğün üzere pürüzsüz görünen bir cilde kavuşmak ve makyajını gün boyu korumak isteyen her makyajseverin en az bir pudrayı sürekli olarak çantasında taşımasında fayda var! Çünkü:

• Makyaj pudrası cildinde pürüzsüz bir görünüm sağlar ve ten makyajında kullandığın ürünlerin kalıcılığını artırır.

• Özellikle yağlı bir cilde sahip kişilerin en büyük yardımcılarıdır. Çünkü ciltte normalden fazla yağ üretimi olduğunda oluşan parlama görüntülerini de yok ederek cilde mat bir görünüm kazandırır.

• Yoğun formüllü pudralar kapatıcı özelliğe sahip olduğu için fondöten gibi kullanılabilir.

• Pudra baking uygulamalarında ve yüz hatlarını belirginleştiren kontür adımlarında da kullanıma uygundur.

Pudra nasıl sürülür?  

Pudrayı uygulaması oldukça kolay. Yalnızca bir pudra fırçası veya süngeri ile dakikalar içinde ve dilediğin her yerde pudranı sürebilirsin!

Pudra sürmek için en çok kullanılan fırçalar, yuvarlak ve yumuşak uçlu makyaj fırçaları. Fondöten fırçasına göre daha yuvarlak, allık fırçasına göre daha geniş olan pudra fırçalarını gördüğün anda tanıyabilirsin. Bu fırçalar ile uygulama yapabilirsin. Ayrıca dilersen sıkıştırılmış pudraların içerisinde yer alan süngerleri de kullanabilirsin.

Şimdi pudra nasıl kullanılır, ona bakalım.

• Ten makyajında uygulanması gereken ideal sıralama şu şekilde: Makyaj bazıfondötenkapatıcı ve pudra. Pudranın en temel etkilerinden biri makyajı sabitlemek olduğu için, ten makyajının en sonunda uygulaman daha kalıcı bir sonuç yaratır.

• Yeterli miktarda pudrayı fırçana aldıktan sonra, fırçayı bir kere hafifçe çırparak fazla ürünün uçmasını sağlayabilirsin. Böylece daha homojen ve pürüzsüz bir uygulama yapman kolaylaşır.

• Tüm yüzüne pudra uygulayacaksan, öncelikle yüzünün ortasından başlaman ve daha sonra yanlara geçmende fayda var. Eğer kapatıcı olarak pudra kullanıyorsan istediğin etkiyi elde edene kadar katlı uygulama yapabilirsin. Tabii her halükarda yapay bir duruştan kaçınmak için ürünü aşırı miktarda kullanmamaya özen göstermelisin.

• Transparan pudra ile baking uygulaması yapabilirsin. Makyajını pişirmek istediğin bölgelere transparan pudra sür ve yaklaşık on dakika bekle. Çünkü bu süre zarfında uyguladığın pudra vücut ısın ile birleşir ve tenine yapışır. On dakikanın sonunda pudra fırçası ile yüzünde kalan fazlalığı süpürebilirsin.

• Baking uygulamasını daha kusursuz bir hale getirmek için uygulayabileceğin birkaç ipucu var. Öncelikle bu işlemi, sabitlemek istediğin tüm makyajın üstüne uyguladığından emin olmalısın. Örneğin allığını da sabitlemek ve daha kalıcı olmasını sağlamak istiyorsan, allık sürdükten sonra baking işlemi yapabilirsin.

• Pudra uygulaması sonrasında sabitleyici sprey ile makyajını tamamen oturtabilirsin.

Pudra çeşitlerinin kullanım farklılıkları

Pudra formu itibariyle toz ve sıkıştırılmış olarak ikiye ayrılıyor. Transparan pudraların çoğunlukla toz yapıda olduğunu ve sıkıştırılmış pudraların daha yoğun bir bitiş sunduğunu söylemiştik. Şimdi bu konuyu biraz daha açalım. Böylece sen de ihtiyaçlarını tam olarak belirleyebilir, en doğru uygulama adımlarını izleyebilirsin.

• Toz formlu ürünler daha hafif dokuludur ve kapatıcılığı yüksek değildir. Genellikle sabitleyici olarak kullanılır.Toz pudralar transparan renkteyse baking için uygundur. Ten rengiyle uyumlu toz pudralarsa mat ve pürüzsüz bir bitiş elde etmeni sağlar. Bu ürünler geniş ve yumuşak uçlu pudra fırçası ile uygulanır.

• Kompakt pudra da sabitleyici olarak kullanılabilir. Ayrıca kapatıcı özelliği sayesinde fondöten görevi de görebilir. Sıkıştırılmış pudra kullanırken dikkat etmen gereken, yüzüne aşırı miktarda ürün uygulamamak. Kompakt pudraları toz pudraya göre çok daha az ve eşit miktarda uygulamazsan, yüzünde sabit bir katman gibi görünebilir. Bunun için ilk etapta azar azar ürün uygulayarak yüzündeki etkiyi gözlemleyebilir, ihtiyacın olan ideal miktarı kolaylıkla tespit edebilirsin.

• Son olarak, adı diğerlerine göre daha az duyulmuş bir pudra çeşidinden bahsedelim: HD pudralar! İsmi high definition, yani yüksek çözünürlük anlamına gelen HD pudralar, profesyonel fotoğraf çekimleri ve porselen makyajlar için sıklıkla kullanılır. Özellikle sahne ve televizyon makyajları için HD pudralar ideal. Çünkü yüksek çözünürlük özelliğine sahip kameralar, yüzdeki en küçük kusurları bile göz önünde tutabilir. Oldukça yüksek oranda kapatıcılık ve yoğunluk içeren ancak hafif yapıdaki bu ürünler, yüzünü objektiflerin karşısında dahi tamamen pürüzsüz kılabilir. 

Tende mükemmel bir bitiş yaratan ve dokusuyla cildi okşayan pudralarla ilgili tüm bilgileri seninle paylaştık. Artık sen de her an taze görünen makyajın sırrı pudraları günlük rutinine dahil edebilirsin. Aradığın harika ürünleri her zaman Maybelline New York koleksiyonlarında bulabilirsin!

Pudra ne İşe yarar ve pudra çeşitlerini öğrenmek için tıklayın.