Özelliklerine Göre En İyi Fondöten Önerileri

Kusursuz bir makyajın ilk adımı, cilt tipine ve tonuna uygun ürünlerle yapılan ten makyajı ile başlar. Bu ten makyajı; yüzünde renk eşitliği sağlayan bir fondöten, küçük noktalar şeklinde uygulayabileceğin bir kapatıcı ve sabitlemek için son bir dokunuş olan pudrayı içerir. Tüm bu uygulamalardan en iyi etkiyi elde etmek ve yapılacak tüm makyaj adımlarını sağlamlaştırmak için makyaja doğru bir fondöten ile başlamak şart.

Sen de cilt parametrelerini belirleyerek tenine porselen pürüzsüzlüğünü taşıyacak ve sana dilediğin makyajı yapabilmen için kusursuz bir zemin hazırlayacak fondöteni seçebilirsin. Teninin özelliklere göre formüle edilmiş, uygun fiyatlı fondöten önerileri arıyorsan, yazımızı okumaya devam edebilirsin!

Fondöten nedir, fondöten ne işe yarar?

Fondöten, likit ya da pudra formunda olan bir ten makyaj ürünü. Tenin tek bir renk tonunda buluşmasını sağlayan bu ürün, ten makyajının en önemli aşamasıdır.

 

 • Fondöten cilt tonunu eşitler ve ten üzerindeki kusurları gizler.
 • Kızarıklıkların ve sivilce lekelerinin görünümünü azaltır.
 • Makyaja pürüzsüz bir zemin hazırlar.
 • Formülünde SPF bulunan ürünler güneşe karşı koruyucudur.
 • Nemlendirici fondöten formülleri teni pürüzsüzleştirirken, cildin gün boyunca ihtiyaç duyduğu nemi de sunar.
 • Doğru seçilmiş bir ürün gün boyunca tende biriken sebumların yarattığı rahatsız edici parlaklığın da önüne geçer.
 •  

  Gördüğün gibi fondöten makyajın olmazsa olmazı. Ama tabii bu harika üründen maksimum verim elde etmek için, cilt yapına uygun olanı tercih etmen gerekiyor. Aksi halde hayal ettiğin mükemmelliğe ulaşamayabilirsin.

  Cilt türüne göre fondöten önerisi

  Cilt tipine en uygun ürünü bulduğunda eğlenceli makyaj serüvenine başlaman için hiçbir engel yok demektir. Teninin ihtiyaç duyduğu özelliklere sahip fondöten çeşitleri ile kusursuz bir ten makyajı elde edebilirsin. Burada önemli olan en uygun ürünü tespit edebilmen. Bu aşamada senin için hazırladığımız ipuçlarını ve önerileri takip edebilirsin!

  Kuru ciltler için fondöten önerileri

  Kuru ve hassas ciltler için makyaj malzemesi seçimi oldukça önemli. Çünkü yanlış ürünler yüzünde çatlaklı ve pul pul bir fondöten görünümüne sebep olabilir. Bu noktada dikkatli davranmalı kuru ciltler için en iyi fondöten formüllerini tercih etmelisin.

 • Kuru cilt fondöten ile nemlendirilmelidir. Bu nedenle içerisinde nemlendirici bileşenler bulunan ürünlere yönelmelisin.
 • Kuru ciltlere fondöten sürerken zorlanılabilir. Çünkü nemsiz tende ürünleri dağıtmak kolay değil. Bu nedenle likit formlu ürünler tercih edebilirsin.
 • Ayrıca ıslak bitişli ürünlerle kuru cildinin parlak ve ışıltılı görünmesini sağlayabilirsin.
 • Kuru ciltler için uygun fiyatlı fondöten arıyorsan, Maybelline New York Affinitone Fondöten ile mutlaka tanışmalısın! E vitamini ve argan yağı içeriği ile cildi nemlendiren ürün, sağlıklı ve taze bir görünüm oluşturur. Formülündeki doğal renkli pigmentler, cilt tonuna göre eşitleme sağlar.

  Gün boyu tazelik sağlayan Maybelline New York Affinitone Fondöten, hafif bir dokuya sahip olduğu için hızlı bir şekilde dağılır ve sana uygulama kolaylığı sağlar. Üstelik çizgilere gözeneklere dolmaz ve cildinin nefes almasına olanak verir.

   

  Yağlı ciltler için fondöten önerileri

   

  Yağlı cilt için fondöten seçimi doğru yapılmazsa, gün içerisinde rahatsız edici bir parlama görüntüsüyle karşılaşabilinir. Eğer sen de sabah zevkle yaptığın makyajın öğle saatlerinde seni terk etmesini istemiyor ve tendeki sebum birikimini kontrol altına almayı umuyorsan, yağsız fondöten tercih etmelisin.

 • Yağlı cilt fondöten ile kontrol altına alınabilir. Bu noktada pudra dokulu ve mat bitişli ürünlere yönelmelisin.
 • İçerisinde tendeki gözenek oluşumunu en aza indirecek bileşenler bulunan bir ürün seçerek gözeneklerin yağ dolmasını önleyebilirsin.
 • Yağlı cildini sakinleştirerek sana gün boyu konfor sunacak bir ürün istiyorsan, Maybelline New York Fit Me Matte+Poreless Fondöten tam sana göre! Akne, lekeler ya da zorlu siyah noktalar fark etmeksizin yüzdeki tüm kusurları kapatmak istediğinde yağlı ciltler için en iyi fondöten listesinde yer alan Maybelline New York Fit Me Doğal Mat Etkili Fondöten'i tercih edebilirsin.

  Hafif ve ince yapısı ile cildindeki kusurları etkileyici bir şekilde gizler. Formülündeki kil içeriği sayesinde ciltteki parlamayı kontrol altına alırken doğal ve mat bir bitiş sunar. Mikro pudra tanecikleri ile pürüzsüz bir tene kavuşmanı sağlar ve tende ağırlık yapmaz. 20 farklı renk seçeneği bulunan ürünün; sıcak, soğuk ve nötr alt tonları arasından cilt rengine uygun olanı seçebilirsin.

   

  Karma ciltler için fondöten önerileri

   

  Karma cilt fondöten seçiminde en avantajlı cilt tipidir diyebiliriz. Çünkü karma bir cilde sahip olanlar hem yağlı ciltlere hem de kuru ciltlere uygun ürünleri kullanabilirler.

 • Karma yapıda bir cilde sahipsen, ürün seçimi yaparken elde etmek istediğin etkiye odaklanabilirsin. Daha nemli ve ıslak bir duruş istiyorsan, kuru cilt fondötenlerini kullanabilirsin. Mat ve pudralı bir bitiş için yağlı ciltlere özel ürünlere yönelebilirsin.
 • Dilersen bu iki farklı ürün türünü cildinin uygun bölgelerine ayrı ayrı da uygulayabilirsin.
 • Karma cildinde tek ürünle kusursuz bir duruş elde etmek için Maybelline New York Super Stay 24H Fondeten’i deneyebilirsin. Yüksek kapatıcılık ve gün boyu kalıcılık sağlayan bu ürün, ağırlık yaratmayan, ince yapılı ve cildin nefes almasını sağlayan bir üründür. Pürüzsüz bir cilt görünümü için en iyi seçeneklerden biri olan Maybelline New York Slay with Super Stay 24H Fondöten ile sık sık makyaj tazelemene de gerek kalmaz.

  Alp Kavasoğlu'nun en iyi ve kapatıcı fondöten önerisi listesinde yer alan fondöten, akşam işten gelene kadar yüzünde ilk anki ışıltıyı yansıtmaya devam eder. Esnek yapısı suya dayanıklıdır. Bu sayede aniden yağmur başladığında dahi kusursuzluğundan ödün vermezsin.

   

  Pürüzsüz fondöten nasıl sürülür?

   Fondöten seçimi işin ilk ve en önemli adımı. Şimdi sırada fondöten nasıl sürülmeli, konusu var. Çünkü her detayda kusursuz bir ten duruşu için uygulama adımlarını ve ipuçlarını mutlaka öğrenmelisin.

   

 • İlk olarak tenini makyaja hazırlaman gerekiyor. Bu noktada önce nemlendirici sonra cilt tipine uygun bir makyaj bazı kullanabilirsin.
 • Sıra uygulamaya geldiğinde sana yardım olacak iki ürün var. bunlardan biri fırça, diğeri makyaj süngeri.
 • Fondöten fırçası ile tüm tene eşit dağılmış, doğal bir duruş elde edebilirsin. Tabii bu noktada iz bırakmayan bir fırça tercih etmelisin.
 • Peki, fondöten fırçası nasıl kullanılır diye sorduğunu duyar gibiyiz. Fırça ile ürünü cildine düzgünce yedirmelisin. Bu aşamada fırçayı sürmek yerine tampon hareketlerle ilerlemen gerekiyor.
 • Likit fondöten kullanıyorsan eline bir miktar dökerek ürünü fırçaya alabilirsin. Pudra fondötenlerde fırçayı direkt ürüne sürebilirsin.
 • Makyaj süngeri tercih ediyorsan, ilk olarak süngeri hafifçe ıslatmalısın. Nemli bir formda olursa daha düzgün uygulama yapabilirsin. Sonrasında teninin belirli noktalarına uyguladığın ürünü süngerle tampon hareketler yaparak dağıtabilirsin.
 • Uygulama sonrasında makyajını pudra ile sabitleyebilirsin.

 •  

  Fondöten fırçası nasıl olmalı?

  En iyi fondöten fırçası, ürünü emmeyen ve tende iz bırakmayandır. Ancak bu şekilde ürünün kapatıcı etkisinden en yüksek verimi elde edebilirsin.

 • Oval fondöten fırçası, ten makyajında sana büyük kolaylık sağlar. Yumuşak kıllı ve yoğun yapılı bu fırçalar fondöten uygulaması için ideal. Bu tür fırçaları kolaylıkla kontrol edebilir ve tene eşit dağılmış bir etki yakalayabilirsin.
 • Kabuki fondöten fırçası da kullanabilirsin. Bu, küt uçlu ve tok bir fırçadır. Kontrol etmesi biraz daha zordur. Fakat alıştıktan sonra kısa sürede profesyonel makyaj etkisi elde edebilirsin.
 • Fırçanın kıllarının dökülmediğinden emin olmalısın.
 • Ayrıca fırça ürünü emmemeli. Fırçaya aldığın ürünün tamamının cildine ulaştığından emin olmalısın.
 •  

  Bitişlerine göre fondöten önerisi

  Fondöten formülleri farklı bitiş formları da sunar. Daha aydınlık ve ışıltılı bir ten için ıslak bitişli ürünleri, mat ve kadife dokulu bir cilt için mat bitişli fondötenleri tercih edebilirsin. 

  Mat bitişli fondötenler

   

  Mat formlu ürünler tende porselen etkisi yaratmak isteyenler için ideal. Bu tür ürünlerin formülündeki pudra bileşenleri ciltteki parlamayı kontrol altına alır ve teni mat bir forma ulaştırır.

  Mat fondöten önerileri arıyorsan, Maybelline New York Super Stay 24H Fondeten ya da Maybelline New York Fit Me Matte+Poreless Fondöten seçeneklerini deneyebilirsin. Her iki üründe cildin parlama sorununu önler ve seni porselen pürüzsüzlüğünde bir tene kavuşturur.

   

  Islak bitişli fondötenler

   

  Islak bitişli fondötenler yüze doğal bir ışıltı verir ve aydınlık bir ten görüntüsü oluşturur. Özellikle kuru cilt tipine sahip kişilerin tercih ettiği bu tür fondötenleri doğal makyaj trendlerini uygulamak için kullanabilirsin. Doğal görünümlü makyaj ipuçları için sana özel hazırladığımız yazımızı inceleyebilirsin.

  Elde etmek istediğin aydınlık tene ıslak bitişli fondöten önerileri listesindeki yerini koruyan Maybelline New York Affinitone Fondöten ile kavuşabilirsin. Nemlendirici etkili bu ürünle teninin doğal ışığını ortaya çıkarabilirsin.

   

  Fondöten yerine ne kullanabiliriz?

  Fondöten yerine BB krem kullanılabilir. Özellikle günlük ve doğal duruşlu makyajda sıklıkla tercih edilen bu ürünlerle tenine hafif fakat kapatıcı dokunuşlar yapabilirsin.
  Bu noktada Maybelline New York Dream Satin BB Krem’i tercih edebilirsin.
  Ciltteki siyah noktaları ve diğer kusurları, doğal bir görünüm ile gizleyen ürün içeriğindeki SPF 30 ile cildi zararlı güneş ışınlarından da korur. Ağırlık yapmayan incecik yapısı ile severek kullanacağın bu kremin renk paletini inceleyerek kendine en uygun olanı seçebilir, yumuşak bir cildin keyfini çıkarabilirsin!

  Tamamlayıcı makyaj ürün önerileri

  Hatasız, kusursuz ve göz alıcı bir cilde kavuştun. Peki, sırada ne var?
  Teninle bütünleşerek sana muhteşem bir görüntü kazandıran fondötenini Maybelline New York Master Fix Sabitleyici ve Matlaştırıcı Pudra ile tamamlayabilirsin! Transparan yapısı sayesinde her cilt tonuna uyum sağlayan bu ürünle makyajın kalıcılığını artırabilirsin. Transparan pudra nasıl uygulanır diye düşünüyorsan, rehberimizi inceleyebilirsin.
  Teni yükseltip gözleri es geçmek olmaz! Muhteşem bir eyeliner çizgisi ile bakışlarını şekillendirebilirsin. Bu noktada sana kolay uygulama ve tek seferde harika bir sonuç sunan Maybelline New York Hyper Precise All Day Eyeliner ürününü deneyebilirsin. Farklı renk seçenekleri bulunan bu ürünün gün boyu akmayan, dağılmayan, suya dayanıklı formülünü çok seveceksin!

  Gözlerinde yarattığı büyüleyici etkiyi bir üst seviyeye çıkarmak için, maskara mucizesinden yararlanabilirsin. Maybelline New York Falsies Lash Lift Kirpik Lifting Etkili Maskara ile gün boyu kalkık ve kıvrık kirpiklere sahip olabilirsin. Çift taraflı eğimli fırçası ile kirpikleri dipten uca saran bu ürünle kirpik lifting etkisini günlük makyajına taşıyabilirsin!

  Güzelliğini besleyerek tenine ışıltı katacak ürünleri Maybelline New York koleksiyonlarında bulabilir, dilediğin zaman sana özel hazırladığımız makyaj ipuçlarını inceleyebilirsin!