YÜZ MAKYAJI 101

Ci̇lt Alt Tonunuzu Bulmanın 4 Kolay Yolu

Uygun Fondöten Rengi̇ni̇zi̇ Bulmak İçi̇n

 

Soğuk, nötr, sıcak. Bir makyaj sanatçısı değilseniz veya kristal küreniz yoksa bu üç kelime size bir anlam ifade etmeyebilir ama fondöten rengi seçerken alt tonunuza dikkat etmeniz gerekir. Ama her şeyden önce...


Cilt Alt Tonu Nedi̇r?


Cildinizin alt tonu, üzerine sürdüğünüz makyajla uyum sağlayan cilt tonunuzdur. Doğru bir şekilde sürdüğünüzde fondöten, kapatıcı ve pudra sihirli bir etki gösterir ve tam olarak cildiniz gibi görünür. Makyajı doğru yapmak, “doğal olarak” kusursuz görünmenin sırrıdır. Ancak yanlış yaparsanız “Yapılmaması Gerekenlerin” yürüyen bir örneği olursunuz.

Profesyonel İpucu: Kalıplaşmış “cilt tonu” algılarından uzaklaşın. Sıcak, soğuk veya nötr cilt alt tonu hiçbir şekilde etnik köken veya ırk ima etmez. Koyu, orta ve açık cilt tonu ailelerinde her bir alt tonun örneklerini bulabilirsiniz.

SOĞUK CİLT TONU ÖRNEKLERİ

  SOĞUK ALT TONLU KOYU CİLT TONU
  SOĞUK ALT TONLU ORTA KOYU CİLT TONU
  SOĞUK ALT TONLU ORTA CİLT TONU
  SOĞUK ALT TONLU AÇIK-ORTA CİLT TONU

Sıcak ci̇lt tonu örnekleri̇

  Sıcak alt tonlu koyu ci̇lt tonu
  Sıcak alt tonlu orta ci̇lt tonu
  Sıcak alt tonlu açık-orta ci̇lt tonu
  Sıcak alt tonlu açık ci̇lt tonu

Nötr ci̇lt tonu örnekleri̇

  Nötr alt tonlu orta koyu ci̇lt tonu
  Nötr alt tonlu orta koyu ci̇lt tonu
  Nötr alt tonlu orta ci̇lt tonu
  Nötr alt tonlu açik-orta ci̇lt tonu

Cilt Alt Tonu Nasıl Bulunur? : Kendi̇ kendi̇ni̇ze yapabi̇leceği̇ni̇z 4 test

Cilt alt tonunuzu öğrenmenize yardımcı olmak için makyaj uzmanlarımızın en iyi tavsiyelerini derledik.

01

Damar Testi: Önkolunuzu ters çevirin ve damarlarınıza bakın. Yeşil bir renk görüyorsanız cilt alt tonunuz muhtemelen sıcaktır. Mavimsi bir renk daha baskın ise alt tonunuz muhtemelen soğuktur.

02

Mücevher Testi: Altın mücevherleri ve sarı sıcaklığını mı seversiniz? Yoksa soğuk, canlı gümüş görünümünü mü tercih ediyorsunuz? Cevabınız altınsa muhtemelen sıcak alt tonlara sahipsiniz. Gümüşse muhtemelen soğuk cilt alt tonlarına sahiptir.

03

Beyaz Kıyafet Testi: Makyajsız yüzünüzün yanına beyaz bir kumaş getirin ve cildinizin ne renk aldığını gözlemleyin. Sıcak alt tonlara sahip cilt sarımsı görünürken soğuk alt tonlara sahip cilt, mavimsi veya pembemsi görünür.

04

Beyaz mı Krem mi : Biri beyaz renkli ve biri başka renkli iki kıyafet alın. Makyajınız yokken hangi rengin cilt tonunuzu en iyi tamamladığına karar verin. Saf beyaz ise alt tonlarınız sıcaktır. Krem renk size daha iyi uyuyorsa alt tonlarınız soğuktur. Her ikisi de size iyi gidiyorsa nötrsünüz.