MAKYAJ HILELERI ILE KUSURSUZ BIR GÖRÜNÜME KAVUŞUN!


Makyaj Hileleri


Makyaj Hileleri ile Kusursuz Bir Görünüme Kavuşun!

Makyaj Hileleri ile Kusursuz Bir Görünüme Kavuşun!

Herkesin kendine has makyaj teknikleri ve tercihleri var. Ancak belli başlı bazı makyaj hileleri var ki her makyajı daha kusursuz ve etkileyici kılmak için birebir. Bu hilelerden bazıları ışık oyunları ile bazıları ise basit uygulama teknikleri sayesinde rahatlıkla yapılabiliyor.

Sen de ufak dokunuşlar ile yüzünde gözle görülür farklar yaratmak ister misin? Cevabın evetse, güzellik sırları listene hemen ekleyebileceğin hileleri öğrenmeye hazır ol! Yüzünü daha biçimli, dudaklarını daha dolgun, gözlerini daha büyük ve kaşlarını daha kalkık göstermek için uygulayabileceğin tüm ipuçları bu yazıda seni bekliyor.

ar beauty 640x640 min

Burun makyaj hileleri

Burun doğru makyaj hilesi ile olduğundan çok daha farklı görünebilir. Makyaj hileleri burun küçültme, daha ince ve kalkık bir burun formu elde etme gibi mucize sonuçlara ulaşmanı sağlayabilir.

Burun küçültme makyajı

Burnunu daha ince, kalkık ve küçük bir görünüme kavuşturmak için en pratik yol, kontür uygulamalarına başvurmak. Üstelik bu defa tüm yüze kontür uygulamak ile vakit harcamak yerine yalnızca birkaç dakikada lokal bir etki yaratabilirsin. Kontürün temel mantığını zaten biliyorsun: Gizlemek istediğimiz yerlere koyu, ön plana çıkarmayı tercih ettiğimiz bölgelere ise açık renkte bir kontür ürünü sürüyoruz. Aynı mantığı burnu küçük göstermek için de kullanıyoruz.

•  Burnu küçük gösterme makyajı için kontür uygularken, burun kemiğine açık renkte bir concealer ya da kontür pudrası ile ince bir hat çekmeli, burnunun ucuna da küçük bir dokunuş yapmalısın.

•  Koyu renk kontür ürününü ise burun kenarlarına ve burnunun ucunu çevreleyen küçük üçgen bölgeye uygulaman yeterli.

•  Bunu yaparken oldukça küçük bir alana uygulama yaptığın için, krem kontür ürünleri kullanmak sana pratiklik kazandırabilir. Bir kontür stick ya da kendinden aplikatörlü bir concealer, işine oldukça yarayacaktır.

•  Burnu ince göstermek için makyaj yaparken toz ürünleri tercih ediyorsan, iki toz kontür pudrasını yine aynı şekilde uygulayabilirsin.

•  Özellikle koyu renkteki kontür pudrasını ya da bronzerı sürdükten sonra bir makyaj fırçası yardımı ile dağıtarak homojen bir görüntü elde etmende fayda var.

•  Aksi takdirde çizdiğin hat çok belirgin bir şekilde kalır ve makyajında doğallıktan uzaklaşabilirsin.

•  Son olarak, burnunun ucuna hafifçe highlighter uygulayarak kalkık bir burun etkisini arttırabilirsin.

Burnu küçük gösteren makyaj hileleri için Maybelline New York Instant Anti Age Eraser Concealer ideal. Açık ve koyu renk seçenekleri bulunan bu harika concealer ile dilediğin etkiyi elde edebilirsin. İncecik ve kolay dağıtılabilir yapısı ile sürdükten hemen sonra hafif nemli bir makyaj süngeri ile cildine tüm ürünü yedirebilirsin. Böylece hem doğal geçişli bir burun kontürüne hem de tam istediğin gibi görünen bir burun şekline sahip olabilirsin.

Kemikli burun makyajı

Kemerli bir burun yapısına sahipsen, kusurları kapatmak için kontür mucizesinden yararlanabilirsin. Bu aşamada az önce bahsettiğimiz teknikleri kullanabilirsin. Dikkat etmen gerekenlerse şu şekilde:

•  Burnunda gizlemek istediğin kemik yapısını gölgede bırakacak şekilde kontür yapmayı unutmamalısın. Yani kemik üzerine koyu tondaki ürünleri uygulaman gerekiyor.

•  Dikkat etmen gereken bir diğer nokta ise aydınlatıcı kullanımı. Highlighter uygularken burnun kemikli kısmından uzak durmanda fayda var.

•  Eğer kemikli ve düşük bir burun yapısına sahipsen burnun ucunu koyudan açığa doğru gölgelendirmeyi ihmal etmemelisin. Bu şekilde kalkık bir burun duruşu elde edebilirsin.

Göz makyajı hileleri

lash visuals 640x640 min

Eğer doğru taktikleri bilirsen, gözlerini dilediğin gibi şekillendirebilirsin. Küçük gözlerini iri bir forma ulaştırabilir, arka plana atmak istediğin büyük gözlerini gölgelendirebilirsin.

Gözleri büyük gösteren makyaj

Gözü daha büyük göstermek için günlük makyaj tüyoları arıyorsan doğru yerdesin! Çünkü gözleri daha büyük göstermek için kolaylıkla uygulayabileceğin birkaç farklı ipucu var ve biz bunları senin için bir araya getirdik!

•  Gözü büyük gösterme noktasında beyaz ve ten rengi göz kalemlerinden faydalanabilirsin. Bu göz kalemini gözlerinin alt ve iç kısmına belirgin bir hat şeklinde uyguladığında, gözlerin olduğundan daha büyük görünür.

•  Gözleri iri gösteren makyaj uygulaması için farların gücünden de yararlanabilirsin. Alt kirpik diplerine sürdüğün açık renk farı, kirpik diplerinin bitiminden biraz daha uzun ve hafif açılı bir hat halinde çizdiğinde de aynı etkiyi alabilirsin.

•  Gözü büyük gösteren makyaj için birden fazla renk tercih edebilirsin. Fakat bu renklerin birbiriyle uyumlu olmasına dikkat etmelisin. Böylece gözlerini daha parlak bir forma ulaştırabilirsin.

•  Elbette gözleri büyük gösteren makyaj için kullandığın tüm renklerin kesiştikleri noktaları bir karıştırma fırçası ile karıştırarak geçişli bir hale getirdiğinden emin olmalısın.

Gözü büyük gösteren makyaj için highlighterından da yardım alabilirsin.Göz pınarlarına hafifçe uygulayacağın highlighter, gözlerinin daha ayrık ve büyük görünmesini sağlar.

Gözlerinin tüm görüntüsünü değiştiren iki faktör daha var: Kaşların ve kirpiklerin.

•  Kirpiklerinin daha kıvrık ve hacimli görünmesi de oldukça işine yarar. Bu sebeple kullandığın maskarayı iki kat halinde sürebilir, dilersen kirpik kıvırıcılardan yardım alabilirsin. Bu etkiyi sana kirpik lifting duruşu sunarak gün boyu kalkık kirpiklere sahip olma şansı tanıyan Maybelline New York Falsies Lash Lift Kirpik Lifting Etkisi Maskara ile elde edebilirsin.

•  Kaşların ise yalnızca gözlerinin değil, tüm yüzünün görünüşünü değiştirir. Daha kalkık ve biçimli kaşlar her zaman işine yarayacaktır. Bu görünümü yaratmak için highlighterını hafifçe kaş altına uygulaman yeterli. Daha kalkık kaşlara kavuşmak işte bu kadar kolay!

Son olarak akıllarda karmaşa yaratan bir noktaya değinelim ve eyeliner gözü küçük mü gösterir sorusuna yanıt verelim.

•  Doğru adımlar izlenerek uygulanan eyeliner gözlerini sen nasıl istersen öyle gösterir. Bu noktada göz şekline en uygun formu belirleyerek gözleri büyük gösteren eyeliner çizgisi elde edebilirsin.

•  Küçük gözlerini daha büyük göstermek istiyorsan, eyeliner çizgisinin gözünün ortasında kesmelisin. Çizgiyi asla göz pınarına kadar uzatmamalısın. Aksi halde gözlerin geri planda kalır ve daha küçük görünür.

Gözü küçük gösteren makyaj

Küçük gözlere makyaj tüyoları verdik. Biraz da büyük gözleri küçük gösteren makyaj hilelerinden bahsedelim.

Gözlerinin iç kısmına ve kirpik diplerine siyah bir göz kalemi çekerek gözlerinin olduğundan daha küçük görünmesini sağlayabilirsin. Simsiyah bir uygulama için Maybelline New York The Colossal Kajan Argan Yağı İçeren Ekstra Siyah göz kalemini tercih edebilirsin.

Gözlerini olduğundan küçük göstermenin bir diğer yolu da göz kapaklarına koyu tonlarda far uygulamak. Günlük makyaj için siyah far biraz iddialı olabilir. Bu noktada koyu kahve tonlarını tercih edebilirsin. Aradığın mükemmel rengi koyu ve nude tonların hakimiyetindeki Maybelline New York The Nudes Far Paleti içerisinde bulabilirsin.

Dudakları dolgun gösteren makyaj

Dolgun dudaklara kavuşmak neredeyse herkesin hayali. Eğer sen de ince yapılı dudaklarını daha kalın ve dolgun bir forma ulaştırmak istiyorsan, dudak makyaj hileleri tam sana göre! Üstelik dudakları büyük göstermek sandığın kadar zor değil!

•  Dudakları büyük gösteren makyaj uygulamasına başlamadan önce dudaklarının ölü derilerden arındığına ve yeterince nemlendiğine emin olmalısın. Bunun için dudak peelinglerinden ve balmlarından yardım alabilirsin. İhtiyacı olan nemi karşılayarak sana yumuşacık dudaklar sunacak formülü Maybelline New York Baby Lips Dr. Rescue Yoğun Etkili Nemlendirici dudak balmı’nda bulabilirsin.

•  Sonrasında gözlerin için kullandığın beyaz göz kalemini, dudaklarına da uygulamakla başlayabilirsin. Dudaklarının çevresine ince bir hat halinde çektiğin ve hafifçe dağıttığın beyaz göz kalemi, dudakları kalın göstermek için ideal.

•  Dilersen kontür ürününü dudak çevrende de uygulayıp dudaklarını ön plana çıkarabilirsin. Dudak kontürü yapmak için, koyu renk bir dudak kalemi ile dudaklarını çevrelemen ve daha sonra içini bir ya da iki ton açık bir ruj ile doldurman yeterli. İki renk arasındaki geçişin doğal görünmesi için kesişme noktalarını parmağınla hafifçe dağıtabilirsin.

•  Eğer dudaklarının inceliğinden şikayetçiysen, dudak kalemini dudak çizginin biraz daha üstünden başlayarak uygulayabilirsin. Ancak bunu yaparken abartmadığından emin ol çünkü fazla taşmış görünen bir ruj doğallığını bozacaktır.

•  Son olarak, dudağının üstüne hafifçe highlighter uygularsan, kusursuz bir görünüm elde edebilirsin.

Dudak kontürü yapmayı tercih etmiyorsan, çarpıcı fakat uyumlu görünen renkte bir ruj seçmende fayda var. Maybelline New York Color Sensational Made For All Ruj, bu renkleri rahatlıkla bulabileceğin eşsiz bir seri. Aradığın ruj rengini hala bulamadıysan ya da hayalindeki renklerin sana yakışmamasından şikayetçiysen, sana en çok yakışacak ruj rengini bulmana yardımcı olacak yazımızı inceleyebilirsin.

Yüz tiplerine göre profesyonel makyaj hileleri

Herkesin yüz şekli birbirinden farklı olabilir. Bu sebeple kimi zaman makyaj teknikleri ve hileleri de yüz şekillerine göre belirlenir. Yüz şekilleri temelde altı gruba ayrılır: Oval, uzun, üçgen, kare, kalp ve yuvarlak... Yüz şeklini bilmiyorsan, bu altı yüz biçiminin çizimlerine bakarak sahip olduğun şekli kolaylıkla tespit edebilirsin. 

Yüz şekli, birçok makyaj malzemesinin uygulanacağı bölgenin alanını da belirleyen bir etken. Örneğin;

•  Oval bir yüz şekline sahip olan makyajseverler allığı yalnızca elmacık kemiklerinin üstüne, uzun bir yüzü olanlar kulaklara doğru geniş bir hat halinde, yuvarlak yüzlüler ise burun çizgisine çok yaklaşmadan uygulayarak daha doğru sonuçlar elde edebilir.

•  Kare yüz şekline sahip kişilerin ise allığı şakaklara doğru hafifçe yükselen bir biçimde uygulamalarında fayda var.

Tıpkı kontür uygulamalarında olduğu gibi, hangi yüz şekline sahip olmayı tercih ettiğini göz önüne alarak bazı bölgeleri gizleyebilir ya da ön plana çıkarabilirsin. Örneğin;

•  Yuvarlak yüze makyaj hileleri arasında, yüzde daha oval bir görünüm yaratmak için; çene, alın ve yanaklarda gizlemek istenen kısımlara koyu renk bir kontür pudrası ya da bronzer uygulamak yer alır.

•  Eğer elmacık kemiklerini daha çıkık göstermek istiyorsan, highlighter ve bronzerdan faydalanabilirsin.

•  Dikkat etmen gereken tek şey, dikkati hangi bölgelere çekmek istediğine karar vermek. Ön planda olmasını istediğin bölümlere açık renkte bir concealer ya da pudra uygulaman yeterli.

Korelilerin makyaj hileleri

Asyalıların makyaj hileleri son dönemde oldukça popüler. Genelde fondöten hileleri ile gençleştirilen cilde farklı makyaj tasarımları yapan Koreli kadınların ciltleri herkesi kendine hayran bırakıyor. Biz de senin için Koreli kadınların makyaj hileleri üzerine bir araştırma yaptık. Aşağıdaki adımları takip ederek sen de her zaman aydınlık, doğal ve genç görünmeyi sağlayan Kore makyaj tüyolarını kendine uygulayabilir; trendlere ayak uydurabilirsin!

•  Koreli kadınların kusursuz fondöten hilesi ile ciltlerindeki tüm lekeleri kapattığını biliyoruz. Bunun için Maybelline New York Stay 24H fondöteni tampon hareketler yaparak uygulayabilirsin.

•  Korelilerin makyaj sırları dediğimizde aklımıza daha çok natürel bir duruş geliyor. Bunun için de BB krem ya da CC krem tercih etmek gerekiyor. Hafif dokulu ve ıslak bitişli Maybelline New York Dream Satin BB Krem ile bu etkiyi elde edebilirsin.

•  Korelilerin göz yapısı daha çekik ve düşük. Bu noktada gözleri belirginleştirmek için likit eyeliner ile ince bir çizgi çekerek gözlerini ön plana çıkarıyorlar. Tabii asla göz pınarına kadar inmiyorlar.

•  Göz makyajında daha açık toprak tonlarını hafifçe kullanan Koreli kadınlar genelde alt kirpik diplerini boş bırakıyor ya da beyaz göz kalemi ile belirsiz bir geçiş yapıyor. Bu sayede gözleri daha büyük gösteriyorla.

•  Dudaklarda ise daha pembemsi tonları tercih ettiklerini söyleyebiliriz. Böylece daha duru ve genç bir duruş elde ediyorlar. Uygulama sırasında ise normal ruj sürme tekniklerini kullanmıyorlar. Ruju genellikle fırça ya da parmak uçlarıyla içten dışa doğru yoğunluğu azalacak şekilde sürüyorlar. Böylece sanki dudağın rengi oymuş gibi duruyor.

•  Korelilerin makyaj konusunda dikkat ettiği bir diğer nokta da, renk uyumu. Kaş ve saçların aynı tonlarda olması oldukça önemli. Aynı şekilde makyajda kullanılan renklerinde birbirine uygun olması şart.

Sana bilinmeyen makyaj hileleri kutumuzdan çekip çıkardığımız son bir ipucu daha verelim: Kalp şeklinde bir yüze sahipsen dudaklarını, yuvarlak bir yüzün varsa çeneni, kare yüz şekline sahipsen ise gözlerini ve şakaklarını daha ön plana çıkarabilirsin. Böylece dikkatler, gizlemek istediğin bölgeden uzaklaşır ve diğer tarafa yönelir.

Kusursuz makyaj hileleri ile yüzünü hayallerindeki forma ulaştırmanın yollarını tek tek açıkladık. Artık sen de yüzünü özgürce biçimlendirebilirsin! Bu aşamada ihtiyaç duyabileceğin her türlü ürünü Maybelline New York koleksiyonlarında bulabilirsin!