Makyaj Fırçaları Rehberi

Makyaj Fırçaları Rehberi


Makyaj fırçası seçimi nasıl yapılır, makyaj fırçaları nasıl kullanılır hemen öğrenin.

Makyaj Fırçaları Rehberi: Nasıl Seçilir, Nasıl Kullanılır?

Makyaj fırçası, kusursuz makyajın vazgeçilmez yardımcısıdır. Tenin özelliklerine uygun olarak seçilen makyaj malzemelerini doğru makyaj fırçaları yardımıyla ve etkili teknikler ile uyguladığında makyajının çok daha kusursuz görüneceğinden emin olabilirsin. Tabii bu noktada makyaj fırçaları ve isimleri, birçok farklı çeşidi ve fonksiyonu ile ilk bakışta kafa karıştırıcı görünüyor olabilir.

Ancak birkaç temel makyaj fırçası ve işlevi hakkında bilgi sahibi olarak profesyonel makyaj uygulamaları yapabilmek mümkün! Üstelik biz Maybelline New York olarak her zaman senin yanındayız! Ve sana özel ipuçlarımızla makyaj fırçaları hakkında merak ettiğin her şeyi açıklığa kavuşturmaya hazırız! Sen de aradığın cevapların tümünü bu yazıda bulabilirsin! 

cheekheat beauty 640x640 min

Ten fırçası çeşitleri nelerdir?

fitme poreless 640x640

Fondöten, pudra, aydınlatıcı, kontür, concealer ve allık fırçaları… Hepsi ten makyajını bir üst seviyeye taşımak ve cildine tamamen oturmuş kusursuz bir makyaj duruşu elde etmek için kullanabileceğin ürünler. Şimdi gel beraber makyajın gizli kahramanlarını daha yakından tanıyalım!

Fondöten fırçası nedir, nasıl kullanılır?

Fondöten fırçalarının birkaç farklı modeli var. Genellikle likit formlu ürünlerin dağıtılmasında kullanılan bu fırçalar fondötenin ciltle uyum yakalamasını sağlar.

•  Fondöteni yerleştirmek ve  daha yoğun bir uygulama yapmak için sık yapıdaki yassı ve sivri uçlu fondöten fırçalarını kullanabilirsin

•  Fondöteni eşit şekilde dağıtmak ve daha doğal bir görünüm yaratmak için ise küt kesimli kabuki fırça tercih edebilirsin. Bu fırçalar biraz daha sert ve tok bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kontrol etmesi biraz zor olabilir.

•  Fondöteni eşit şekilde dağıtmak ve daha doğal bir görünüm yaratmak için ise küt kesimli kabuki fırça tercih edebilirsin. Bu fırçalar biraz daha sert ve tok bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kontrol etmesi biraz zor olabilir.

•  Bir de son zamanlarda oldukça popülerleşen kaşık fırça var. Bu fırçalar özellikle makyaj yapmaya yeni başlayanlar için ideal. Üzerine bir miktar fondöten döktüğün ürünü dairesel hareketlerle uygulayabilirsin. Kaşık formu sayesinde kolaylıkla kontrol edebilirsin.

Hangi fırça türünü seçersen seç, uygulama esnasında yumuşak hareketler yaptığından ve cildinde fırça izi kalmadığından emin olmalısın. Ayrıca fondöten fırçalarını yüzünde sürerek değil tampon hareketler yaparak uygulamalısın.

Fondöten fırçası ile kusursuz şekilde uygulayabileceğin, incecik bir yapıya fakat güçlü etkiye sahip bir fondöten arıyorsan Maybelline New York Fit Me Matte+Poreless serisine mutlaka göz atmalısın. Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt görünümü yaratmak isteyen her makyajseverin beğeneceği, mat bitişli ve yüksek kapatıcılığa sahip bu seri içinden kendi cilt tonuna uyan tonu rahatlıkla bulabilirsin. 

Allık fırçası nedir, nasıl kullanılır?

Allık fırçası kullandığın ürünü en doğru ve eşit şekilde dağıtmak için oldukça önemli.

•  Allık fırçası seçerken dikkat etmen gereken en önemli nokta fırça kıllarının yapısı ve yumuşaklığı. Fazla yayvan bir fırça tercih edersen allığını dilediğinden geniş bir bölgeye uygulayabilir, çok sert ve sık kıllara sahip bir fırça seçersen ise allığını yeterince dağıtamayabilirsin. Genişliği orta düzeyde ve yumuşak kıllı bir allık fırçası ideal olabilir.

•  En bilinen ve en çok kullanılan allık fırçaları, yuvarlak uçlu ve nispeten büyük olanlar. Kolaylıkla kontrol edilebilen bu ürünleri dairesel hareketler yaparak kullanabilirsin.

•  En bilinen ve en çok kullanılan allık fırçaları, yuvarlak uçlu ve nispeten büyük olanlar. Kolaylıkla kontrol edilebilen bu ürünleri dairesel hareketler yaparak kullanabilirsin.

Highlighter fırçası nedir, nasıl kullanılır?

Makyajda minik parıltılardan ve ışık oyunlarından yararlanmanın en eğlenceli yolu elbette highlighter kullanmak. Bu aşama için seçeceğin highlighter fırçasını ise kullandığın ürünün formuna göre belirleyebilirsin.

•  Toz highlighter kullanıyorsan daha doğal bir görünüm için yelpaze şeklindeki ince ve yumuşak kıllı aydınlatıcı fırçası tercih etmelisin.

•  Daha belirgin bir görünüm içinse daha sık yapıdaki fan fırçalar kullanılmalıdır. Özellikle metalik ışıltılar barındıran ve yoğun pigmentli toz aydınlatıcıları fan fırça ile saniyeler içinde uygulayabilir ve daha belirgin bir görünüm elde edebilirsin.

•  Likit ya da krem formda bir highlighter tercih ediyorsan da, nemli bir makyaj süngeri ya da yuvarlak bir aydınlatıcı fırçası daha profesyonel bir sonuca ulaşmanı sağlayacaktır.

Kapatıcı fırçası nedir, nasıl kullanılır?

Concealer fırçası, krem formlu kapatıcıların dağıtılmasında kullanılan bir ürün. Çoğunlukla kapatıcıların kendi uygulama aplikatörü oluyor ama zaman zaman bu fırçadan da yararlanabilirsin.

•  Yassı fırçalar kapatıcı uygulamak için gayet uygun.

•  Genelde oval kesim olan küçük uçlu bu fırçalarla göz altında ve cildindeki lekelerde daha ince çalışabilirsin.

Kapatıcı kullanımı konusunda profesyonel bilgiler almak için sana özel hazırladığımız rehberi okuyabilirsin.

Pudra fırçası nedir, nasıl kullanılır?

Neredeyse her makyajseverin çantasından eksik olmayan pudra için de doğru bir fırça seçmen gerekli.

•  Pudra fırçaları, şekil açısından allık fırçalarına oldukça benzer. Ancak kusursuz bir uygulama yapabilmek adına pudra fırçanı ve allık fırçanı ayrı şekilde seçmende fayda var.

•  Pudra, uygulama alanı geniş ve toz yapıda bir makyaj malzemesi olduğu için büyük ve geniş açılı bir fırça kullanmalısın.

•  Ayrıca her zamanki gibi fırça kıllarının yumuşaklığına da dikkat etmelisin.

Pudra seçiminde ise incecik yapısı ve güçlü etkisi ile pudra fırçanı rahatlıkla kullanabileceğin Maybelline New York Fit Me Matte+Poreless pudrayı tercih edebilirsin. 

Kontür fırçası nedir, nasıl kullanılır?

Tüm dünyadaki makyaj trendlerine etkili bir giriş yapan kontür akımına bayılıyorsan makyaj fırçası setine mutlaka bir kontür fırçası da eklemelisin.

•  İdeal bir kontür fırçası, hem sık yapıda hem de dar açılı olmalı. Böylece kontür ürününü uygulayacağın bölgeyi ve ürün miktarını rahatlıkla kontrol altına alabilirsin.

•  Ancak fırça kıllarının yine de yumuşak olması gerekli. Aksi takdirde sürdüğün ürünü yeterince dağıtamayabilir ve doğal görünümlü makyajdan uzaklaşabilirsin.

•  Kontür fırçanı bronzer uygulamak için kullanman da mümkün.

Göz fırçası çeşitleri nelerdir?

browultraslim 640x640

Göz makyajında en profesyonel duruşu elde etmek için doğru fırçalara yönelmen şart. Far uygularken, kusursuz bir eyeliner çizgisi oluştururken, kaşlarını şekillendirirken minik uçlarıyla ön plana çıkan makyaj fırçaları sana yardımcı olacaktır. İş kirpiklerine geldiğinde ise özel fırçaları sayesinde kirpikleri kökten uca saran bir maskara tercih etmende fayda var. Maybelline New York Lash Sensational Intense Black sana bu noktada aradığın etkiyi sunacak ve tek tek ayrılmış, dolgun kirpik görüntüsü yaratacak bir ürün olacak karşında!

 

Kaş fırçası nedir, nasıl kullanılır?

Kaşlar yüzün ifadesini belirler ve bakışlara derinlik katar. Bu nedenle her an düzgün ve doğal bir formda olmaları gerekir. Bunun için de kaşlarda kullanıma özel fırçalar kullanmak en güzelidir.

•  Kaş tarama fırçası ile düşen kaşları kaldırabilir ve özenli bir görüntü verebilirsin. Kaş kontürünü düzgünleştiren bu ürünler minik ve tek sıralı bir saç fırçasını andırır.

•  Kaş farı fırçası ise daha yoğun kıllı bir ürün. Bu fırça ile kaşlarının arasındaki boşluklara far uygulayabilirsin. Bu fırçanın kıl yapısının yumuşak olmasına dikkat etmelisin. Aksi halde kaş kontürün üzerinde aşınma yapabilir ve kızarıklık oluşmasına sebep olabilir.

Kendiliğinden fırçalı bir kaş ürünü arıyorsan Maybelline New York Brow Ultra Slim Kaş Kalemi tam sana göre. Bir ucu fırça bir ucu kalem olan bu ürünle kaşlarını dilediğin gibi şekillendirebilirsin. Kaşlarının güçlü duruşunu dolgun kirpiklerle tamamlamak istersen de Maybelline New York Falsies Lash Lift Kirpik Lifting Etkili maskarayı kullanabilirsin. Teknolojik fırçasıyla en kısa kirpikleri bile yakalayan bu ürün gün boyu kalkık, dolgun ve kıvrık kirpiklere sahip olmanı sağlar.

Far fırçası nedir, nasıl kullanılır?

Makyaj fırçaları ailesi içinde en fazla çeşit barındıran üye, kesinlikle far fırçası! Her makyaj tarzına uygun ve çok çeşitli göz makyajı uygulamaları için, far fırçaları birçok farklı modelde üretilir. Sen de makyaj tarzına en uygun teknikleri kullanabileceğin far fırçalarını tercih edebilirsin.

•  Tekli farların ya da far paletlerinin içinden çıkan küçük far aplikatörlerini, göz kapağının belirli bir bölgesine özelikle parlak yapıdaki farları yerleştirmek için kullanabilirsin. Farı dağıtmaya ya da karıştırmaya olanak tanımasalar da bu aplikatörler, lokal uygulamalar için ideal bir tercih olabilir.

•  Aplikatör yerine yassı ve  kesik uçlu, sık yapıdaki far fırçalarını da tercih edebilirsin. Kesik ve ince uçlu far fırçalarını kirpik diplerini belirginleştirmek ve eyeliner uygulamak için kullanabilirsin.

•  Göz kapağına tek renk far uygulayacağın ve yoğun bir görüntü elde etmek istediğin zaman düz uçlu far fırçalarını tercih edebilirsin. Bunlar farı dağıtmana yardımcı olmaz ama krem formlu ürünlerin uygulanmasında büyük kolaylık sağlar..

•  Eğer göz makyajına ince detaylar işlemek istiyorsan, ince uçlu ve sık formlu far fırçalarını tercih edebilirsin. Bunları göz pınarları ve kirpik dipleri gibi ulaşılması zor noktaları renklendirmek için kullanabilirsin.

Far Dağıtma fırçası nedir, nasıl kullanılır?

Aslında bir çeşit far fırçası olan bu ürün ayrı bir başlığı hak ediyor. Çünkü far karıştırma fırçası olarak da bilinen dağıtma fırçaları tek başına tüm göz makyajını tamamlamanı sağlayabiliyor.

•  Eğer göz makyajına ince detaylar işlemek istiyorsan, ince uçlu ve sık formlu far fırçalarını tercih edebilirsin. Bunları göz pınarları ve kirpik dipleri gibi ulaşılması zor noktaları renklendirmek için kullanabilirsin.

•  Far karıştırma fırçaları yumuşak yapıları ve yuvarlak tasarımları ile tüm far tonları arasındaki geçişi daha doğal ve güzel göstermeni sağlar.

•  Ayrıca dilersen bu fırçalarla tek bir renk farı daha dağınık ve natürel bir duruşa kavuşturabilirsin.

•  Üstelik bu fırçalar kolaylıkla kullanılabilen bir formda olduğu için sana tam kontrol imkanı sunar.

Kısa sürede harika bir far duruşu ve göz makyajı için ipuçları arıyorsan, yazımızı inceleyebilirsin!

Eyeliner fırçası nedir, nasıl kullanılır?

Likit eyeliner kendi fırçası ile beraber sunulur. Kalem formlu ürünler içinse zaten fırçaya gerek yoktur. Fakat jel eyeliner kullanmayı tercih edenlerin mutlaka uygun bir eyeliner fırçası edinmesi gerekir.

•  Jel eyeliner fırçası kirpik diplerinde kusursuz bir çizgi oluşturmak için birebir.

•  Eyeliner fırçası kendiliğinden kesik uçlu olabilir. Bu ürünler özellikle kuyruk yapmakta zorlananlar için ideal.

•  Çok daha ince bir çizgi elde etmek isteyenlerse kıl uçlu eyeliner fırçalarını tercih edebilir. Bu sayede kirpik diplerinde belli belirsiz bir eyeliner çizgisi elde edilebilir.

Dudak fırçası çeşitleri nelerdir?

fitme concealer 640x640

 

 

Günlük hayatta çok fazla tercih edilmese de profesyonel makyajda ruj fırçası önemli bir yer tutar. 

•  Ruj fırçaları ince uçlu ve yumuşak dokulu olmalıdır. Uygulama aşamasında dudakta rahatsızlık hissi yaratmamalı ve kıl bırakmamalıdır.

•  Doğru seçilen bir ruj fırçası dudak kalemi gibi çerçeve oluşturmak için de kullanılabilir. Sonrasında ise çerçevenin içini nazik hareketlerle ilerleyerek doldurmak gerekir.

Eğer sen de sana ergonomik kullanım tecrübesi yaşatan ve hatasız ruj duruşu için özel olarak geliştirilen fırçalı bir ürün arıyorsan, Maybelline New York Super Stay Matte Ink ile tanışmanın zamanı gelmiş demektir! Üstelik tek seferde yoğun renk bitişine sahip olmanı sağlayan bu ruj 16 saate kadar kalıcıdır, dağılmaz ve bozulmaz. 

Biz Maybelline New York olarak makyaj fırçaları ile ilgili tüm detayları sana sunduk! Sen de bu bilgilerden yararlanarak ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak kendine özel makyaj fırça setini oluşturabilir ve harika bir ten duruşuna imza atabilirsin!