Bronzer Nedir? Doğru Tekniklerle Bronzer Uygulaması

Bronzer ile yüzüne hem dengeli bir görünüm verebilir hem de canlılık katabilirsin. Cilt tipine göre değişen ve farklı çeşitleri bulunan ürünün geniş renk skalası arasından tenini en kusursuz forma ulaştıracak olanı kolaylıkla bulabilirsin. Yüzün genel hatlarını belirlemeni ve istediğin noktalara vurgu yapmanı sağlayan bronzer’a bir defa alışınca asla vazgeçemeyeceksin!

Makyajı bambaşka bir boyuta taşıyan bronzer kullanımıyla ilgili tüm ipuçlarını öğrenmek ister misin? Senin için hazırladığımız bu kapsamlı rehberi inceleyerek bronzer uygulaması ve seçimi hakkında merak ettiğin her şeyi öğrenebilirsin. Böylece tenine uygun ürünleri kolayca bulabilir ve en doğru uygulama adımlarını izleyebilirsin. Harika değil mi?

640X640 city bronzer

Bronzer nedir, ne işe yarar?

İlk olarak bronzer ne demek, sorusu ile başlayalım. Bronzer; yüze canlı ve sıcak bir görünüm vermeyi sağlayan, harika bir makyaj malzemesi. Bu İngilizce terim, bronzlaştırıcı anlamına geliyor. Peki, bronzer ne için kullanılır, ne işe yarar?

• Adından da anlaşılabileceği gibi, tene bronz dokunuşlar yaparak güneşin yüze kattığı canlılığı günlük makyaja işler.

• Ciltteki solgun ve yorgun ifadeyi yok eder.

• Yüz hatlarını belirginleştirici kontür makyajı yapılabilir.

• Aynı zamanda fondöten ve pudra gibi cilt ürünlerinin de kalıcılığını artırır.

Bronzer genelde yaz makyajıyla anılsa da, sadece yaz aylarında değil her mevsim kullanılabiliyor. Geniş renk ve ton seçeneği bulunan bu ürünlerin, ışıltılı yapıya sahip olanları da var transparan ya da mat yapıda olanları da. Sen ihtiyacına ve makyajına uygun olanı belirleyerek tenine göz alıcı bir bitiş yapabilirsin.

Bronzer nereye sürülür?

Bronzer nereye uygulanır sorusunun yanıtı almak istediğin etkiye göre değişir. Şöyle ki:

• Eğer yüzünün her noktasında bronz etkisi yaratmak istiyorsan, bu ürünü yüzünün tamamına uygulayabilirsin. Bu aşamada fondöten yerine kullanabilirsin. Fakat bu uygulama günümüzde pek popüler değil. Çünkü yüze biraz yapay bir hava katıyor.

• Sıcak dokunuşlar için ürünü allık gibi elmacık kemiklerinin üzerine sürebilirsin.

• Tenin belirli noktalarına vurgu yapan bir kontür bitişi için hatları belirginleştirmek istediğin bölgelere uygulamalısın. Yüzün burun kemeri, elmacık kemikleri, çene hattı, alın gibi yüksek bölgelerine sürdüğünde daha dengeli ve şık bir görünüm elde edebilirsin. Bu durumda bronzer’ı fondöten, pudra ve kapatıcı ile ten makyajını yaptıktan sonra sürmelisin.

Bronzer nasıl sürülür, nasıl uygulanır?

Bronzer nereye kullanılır sorusunu yanıtladık. Şimdi uygulama adımlarına geçelim. Seni kusursuz bir ten görünümüne kavuşturacak bronzer nasıl kullanılır, ona bakalım…

• Bronzer fırça ile uygulanır. Ve uygulama aşamasında elde etmek istediğin sonuca göre ilerlemen gerekir.

• Fırçaya üründen biraz al ve hafifçe üfle. Böylece fazla kullanılan ürünün tende yarattığı yapaylığın önüne geçebilirsin.

• Günlük makyajda aydınlık ve canlı bir görünüm elde etmek için ürünü elmacık kemiklerinin üzerine uygulayabilirsin. Bronzer’ı sürerken yanaklardan yukarıya doğru ve yuvarlak hareketler yaparak dağıtabilirsin. Bu şekilde sürmek hem makyajın daha doğal görünmesini sağlar hem de kalıp gibi durmasını engeller.

• Eğer kontür makyajı yapmak istersen burun yanlarına, elmacık kemiğinin altına ve alının saça yakın kısımlarına sürebilir ve açılı bir fırça ile dağıtarak daha homojen durmasını sağlayabilirsin.

• Kontür uygulaması yaparken mat ürünleri tercih etmelisin. Mat bitişli fondötenle bütünlük sağlayan bu ürünler ile hafifçe gölgelendirme yaparak hatlarını belirginleştirebilirsin.

• Bir diğer önemli nokta ise yüz ile boyun arasındaki renk farkı. Burada oluşacak uyumsuzlukları önlemek için ürünü hafifçe boyun bölgene de uygulayabilirsin. Böylece uyumlu bir geçiş yaratabilirsin

• Dilersen aydınlatıcı ile beraber de kullanabilirsin. Bu aşamada aydınlatıcı dışındaki bölgelere bronzer, diğer bölgelere ise aydınlatıcı sürmelisin.

Bronzer seçimi nasıl yapılır?

Bu seçimde en önemli parametre, ten rengi. Çünkü ten rengine uygun seçilmiş ürünler makyajının daha taze ve hoş durmasını sağlıyor. En mükemmel etki için cilt tonundan daha koyu bir renk tercih etmelisin.

• Açık tenlilere daha çok şeftali tonlarına sahip ürünler uyum sağlar. Bu noktada dilersen kahverengi alt tonlu ürünler de kullanabilirsin.

• Çok beyaz bir ten rengine sahipsen pembe ve bal köpüğü rengine yakın tonları seçebilirsin.

• Buğday tenlilerse ise toprak tonlarındaki ürünlere yönelmeli. Ayrıca dilersen koyu ve açık tonları karıştırarak da kullanabilirsin.

• Koyu tenliler hemen hemen her rengi rahatlıkla kullanabilir. Esmer ya da yanık bir ten rengine sahip isen çikolata rengi olanları tercih edebilirsin.

• Cilt alt tonu da bu seçim için önemli. Soğuk alt tonlu ciltler pembe, sıcak alt tonlu tenler ise sarı tonları tercih edebilir.

Seçim yaparken bir diğer dikkat edilmesi gereken husus arasında cilt tipi geliyor. Yağlı ve karma cilde sahipsen mat ürünleri, kuru cilt yapısına sahipsen krem ya da likit ürünleri kullanabilirsin.

Herkesin sevdiği uygun fiyatlı bronzer seçenekleri arasındaki en iyi bronzer olan Maybelline New York City Bronzer Kontür ve Bronzlaştırıcı Pudra ürününü hem bronzlaştırıcı hem de kontür uygulaması için tercih edebilirsin. Kakao yağı ile zenginleştirilen özel formülü sayesinde tenle kusursuz bir uyum yakalayan ve kolaylıkla uygulanan bu ürün ile yüzünü dilediğin gibi boyutlandırabilirsin. İçeriğinde turunculuk barındırmayan 4 farklı renk tonuyla her cilt tipine uyum sağlayabilen bu ürünü çok seveceksin!

Bronzer fırçası nasıl olmalı?

Bronzer’lar doğal ya da sentetik malzemeden üretilmiş bronzer fırçası ile uygulanır.

• Yuvarlak, yumuşak ve ucu dolgun fırçalar ile ürünü yüzüne eşit ve pürüzsüz bir şekilde dağıtabilirsin. Yüzün her noktasına aynı oranda dağılan ve diğer makyaj ürünleriyle bütünleşen bronzer ile daha fresh bir görünüm elde edebilirsin.

• Eğer kontür uygulaması yapacaksan, daha ince uçlu ve açılı fırçalar tercih etmelisin. Kolay kontrol edebileceğin ve yüzünü boyutlandıracağın noktalarda titiz bir şekilde çalışabileceğin kontür fırçalarını kullanabilirsin.

Bronzer ve kontür farkı nedir?

Bronzer ile yüz boyutlandırılabilir yani bir çeşit kontür uygulaması yapılabilir. Ama yalnızca kontür olarak tanımlanan makyaj adımı ile bronzer kullanımı birbirinden farklıdır. Aralarındaki başlıca farklar şöyle:

• Kontür bronzer farkı ilk olarak uygulama zamanında ortaya çıkar. Kontür makyaja başlangıç aşamasıdır ve fondötenden önce yapılır. Bronzer ise bitiş adımıdır ve ten makyajının sonunda uygulanır.

• Yüzü boyutlandırma aşamasında ortaya çıkan bronzer kontür farkı ise şöyle: Bronzer vurgu yapılacak noktalara direkt uygulanır. Kontür ise vurgulanacak bölgelerin etrafındaki noktaları gölgelendirir.

• Kontür uygulamasında soğuk tonlar tercih edilir. Çünkü tenin gizlenmek istenen bölgelerine kontür yapılır.

• Bronzer teni ısıtmak için kullanılır ve sıcak tonlar tercih edilir.

Bronzer allık nedir?

Bronzer allık, iki farklı uygulamanın etkisini tek bir noktaya toplayan, pudra bazlı ürün olarak tanımlanabilir. Ten rengiyle uyumlu bir bronzer, allık olarak da rahatlıkla kullanılabildiği için tek bir ürünle iki farklı makyaj uygulamasını cildine taşıyabilirsin. Allık formundaki ürünleri geniş ve dolgun bir fırça ile elmacık kemiklerinin üzerine uygulayabilirsin.

Tamamlayıcı makyaj ürün önerileri

Teninde yarattığın göz kamaştırıcı etkiyi makyajına hareket katan farklı ürünlerle tamamlamak ister misin?

Senin için ilk ürün önerimiz, harika bir kapatıcı. Tenindeki leke ve koyu halkaları gizleyerek cildini kusursuzlaştıracak Maybelline New York Instant Anti Age Eraser Kapatıcı ile tanış! Özel sünger ucu sayesinde kolaylıkla uygulanabilen bu ürünle cildindeki ton eşitsizliklerine son verebilir, yorgun günlerin izlerini hızlıca silebilirsin! Kapatıcı kullanırken bilinmesi gerekenler ve seni profesyonel makyaj etkisiyle tanıştıracak ipuçlarını yazımızda bulabilirsin.

Maybelline instant anti age 640x640

 

Cildindeki sıcak etkiyi dudaklarında da hissetmek ister misin? Maybelline New York Color Sensational Ruj ailesinin geniş renk paletinden makyajına uygun olanı seçebilirsin. Bal nektarı içeren özel formülü ile dudakları okşayan ve nemlendiren bu ürünün yarattığı çarpıcı etkiyi çok seveceksin!

Sıra geldi gözlerin gizemine vurgu yapacak ürüne: Maskara! Sana gün boyunca hacimli ve dolgun bir kirpik görüntüsü sunan Maybelline New York Lash Sensational Intense Black Maskara ile gözlerini ortaya çıkar! Yelpaze etkili fırçası ile tüm kirpikleri tek tek yakalayan ve kökten uca saran bu maskara, yabangülü yağı içeren formülü sayesinde kirpiklerinde ağırlık yaratmaz ve gün boyu konforlu hissetmeni sağlar! Maskara kullanımın detaylarını ve seçim aşamasında nelere dikkat etmen gerektiğini öğrenmek istersen, sana özel hazırladığımız maskara rehberi oldukça işine yarayacaktır.

maybelline lash sensational2 640x640

 

Maybelline New York koleksiyonlarında sana her zaman en iyi sonuçları sunan ve farklı ihtiyaçlara uygun formüllerden oluşan mükemmel ürünler bulabilirsin!