KAŞ MODELLERI ILE YÜZÜNÜZE EN

UYGUN

Kaş Modelini Keşfedin!

Geçtiğimiz birkaç yıla kadar kaşlarımızın kıymetini pek bilemiyorduk desek yalan olmaz. Fakat son makyaj trendleri özellikle doğal kaş modelleri üzerine vurgu yaptı ve bizler de kaş kontürüne daha çok önem verir olduk. İyi ki de öyle yaptık. Çünkü aslında kaş şekli yüzün ifadesini baştan sona değiştiren bir faktör. Bu nedenle duruşu ve bakışları çok ciddi anlamda etkileyen kaşların yüz hatlarına uygun şekillendirilmesi de oldukça önemli.

Sen de kaş kontür modelleri arasından kendi duruşuna ve yüz tipine uygun olanı seçerek yüzünün ifadesini baştan sona değiştirebilirsin. Sana kaş modelleri ve isimleri hakkında bilgi verecek ve yüz şekline göre kaş kontürü belirlemene yardımcı olacak harika ipuçları için bu yazımızı inceleyebilirsin.

MaybellineBrowFastSculptBeautyEstelleChenexp1221AV18 v6

Kaş modelleri nelerdir?

İlk olarak tüm kaş kontürü modelleri hakkında konuşalım. Farklı formlardaki kaş şekillerinin duruşları ve özellikleri ile ilgili fikir sahibi olursan kendine en uygun şekle daha kolay karar verebilirsin.

Düz kaş modelleri


Düz form özellikle hafif kalın ve kısa kaş modelleri ile beraber karşımıza çıkıyor. Hatta düz ve kısa kaş kontürünün çok popüler olduğu bir dönemdeyiz denebilir.

•  Düz kaş modelinde kaşların herhangi bir kavis olmayan, dümdüz bir hat üzerinde ilerlemesi gerekiyor. Burada yapman gereken kaşların başlangıç kısmını belirgin hale getirmek ve sonrasında o hizayı takip ederek gözlerin dış köşesine doğru ilerlemek.

•  Düz kaşların en önemli özelliği, keskin hatları ortadan kaldırması ve yüze bir denge katması. Bu nedenle bu model özellikle uzun yüzlü ve yuvarlak hatlı kişilere yakışıyor.

•  Kısa ve seyrek kaşlara rahatlıkla uygulanan bu kaş şekli kıl tekniği kaş modelleri arasında en çok tercih edilenlerden.

•  Düz kaş modeli gözleri olduğundan biraz daha aşağıda gösterir. Eğer düşük gözlere sahipsen bu modeli uygulamamanı öneririz.

Kalın kaş modelleri


Kalın ve doğal kaşlar herkes tarafından çok seviliyor. Natürel makyaj trendlerinin vazgeçilmezi bu model hakkında bilmen gerekenlerse şöyle:

•  Kalın kaş modellerinde önemli olan kaşların yoğunluğu. Eğer gür kaşlara sahipsen istediğin kalınlığı belirleyerek kaşlarını alabilirsin.

•  Kalın kaşlarına daha doğal bir duruş vermek istiyorsan kaşlarını düz bir formda bırakmalısın. Ayrıca kaşlarını alırken çok fazla şekillendirmemelisin. Sadece kaşların etrafında çıkan tüyleri temizleyebilirsin.

•  Kaşlarını doğal bir şekilde kullanırken de yukarıya doğru taramalısın. Tabii gün içerisinde kaşların düşmediğinden emin olman gerekiyor. Bu noktada kaşlarını sabitleyecek bir ürün kullanmanda fayda var. Ama merak etme! Çünkü Maybelline New York Brow Fast Sculp Kaş Maskarası ile gün boyu formunu kaybetmeyen kaşlara sahip olmak çok kolay!

 

kas modelleri 111 resized

İnce kaş modelleri

İnce kaşlara şekil vermek biraz zorlayıcı olabilir. Çünkü yapısı itibariyle hataları çok kolay belli eden bu kaş kontürü üzerinde çalışmak titizlik ister.

•   İnce kaşlarına daha modern bir duruş kazandırmak istiyorsan, yeni kaş modelleri arasında ön plana çıkan düz formu tercih etmelisin. Malum, kavisli ince kaşlar 90’larda kaldı. Artık daha doğal ve yumuşak hatlar tercih ediliyor.

•   İnce kaşlarını alırken mümkün olduğunca az müdahale etmeye özen göstermelisin. Kaş başlangıcını hafif dağınık bırakıp yalnızca fazlalık oluşturan tüyleri alarak doğal bir kaş duruşuna sahip olabilirsin.

•   İnce kaş modelleri kaş kalemleri ile de rahatlıkla şekillendirilebilir. Etkisini uzun süre koruyan bir kaş kalemi ile ince kaşlarını dilediğin forma getirebilirsin. Kaş kontürünü belirleyip içini doldurduktan sonra ince kaşlara kalın bir duruş kazandırabilirsin. Bu noktada kaşlarda dövme etkisi yaratarak oluşturduğun kontür modelinin formunu kaybetmesini önleyen Tattoo Brow Geçiçi Kaş Dövmesi kaş kalemini kullanabilirsin.

Kalın kavisli kaş modelleri

Kavisli modeller kalın kaşlara uygulanabilir. Eğer sen de bakışlara çekici bir ifade veren kaş alma modelleri arıyorsan, kavisli kontürü deneyebilirsin. Fakat baştan söyleyelim, bu kaş modeli herkese uygun değil.

•   Kavisli kaş, yarım ay formunda olan ve hafif yukarıya doğru kalkık duran bir model. Bu modelde kaşlar kaş kemiğinin alt bölgelerine doğru incelir ve bu kısımda keskin bir çıkış, köşe bulunur. Bahsettiğimiz bu köşe kısmı bazen çok sivri gelir, bazen de daha yumuşak bir şekilde ilerler.

•   Kalın kavisli kaş modellerinde kavis kısmında incelme görülmez. Bu modelde önemli olan kavis bölgesini belirginleştirmek ve kaşın dümdüz ilerleyen formuna hareket katmaktır.

•   Kalkık, kalın ve kavisli kaş modelleri yüze sert bir ifade verebilir. Bu nedenle bu modellerin hatları yumuşak yüzlerde kullanılması gerekir. Oval, kalp ve yuvarlak yüz hatlarına sahip kişiler kavisli modelleri tercih edebilir.

Yüz şekline göre kaş modelleri nasıl belirlenir?

Eğer bir başkasında görüp çok beğendiğin kaş kontürünü kendine uyguladığında istediğin sonucu elde edemediysen, o kaş modeli senin yüz tipine uygun değil demektir. Çünkü en güzel kaş modelleri yüz hatlarıyla kusursuz bir uyum yakalayanlardır. Sonuçta herkesin yüz tipi farklı. Arkadaşlarında mükemmel duran kontür kaş modelleri senin bakışlarına çatık bir ifade katabilir ya da gözlerinin arka planda kalmasına sebep olabilir. Tüm bunlardan kaçınmak için yüz şekline uygun modeli belirlemelisin.

Yuvarlak yüze kaş modelleri

Yuvarlak yüzlüler kavisli kaş modellerini tercih edebilir. Yumuşak yüz hatları kavisli kaş kontür modelleri ile ön plana çıkar ve yüz şekli anlam kazanır. Tabii burada kaşların yeterli dolgunluğuna ulaştığından emin olmak gerekiyor. Eğer kaş yapın seyrekse kavisli model kendini göstermez. Kaş renginden bir ya da iki ton açık bir kaş kalemi ile kontürü belirginleştirebilirsin. Sana doğal kaş görünümü sunan Maybelline New York Brow Ultra Slim Kaş Kalemi ile istediğin istediğin belirgin kaşları elde edebilirsin.

 

MaybellineBrowFastSculptClearBeforeAfterexp1221041554578751AV28

Kalp yüze kaş modelleri

Kalp yüz şeklinde çene dar olur ve yüzün üst kısmı daha geniştir. Bu nedenle bu yüz tipinde kalın kaş modelleri tercih etmemek gerekiyor. Çünkü kalın kaşlar zaten geniş olan bölgeyi daha da geniş gösteriyor ve yüz hatlarının orantısız görünmesine sebep oluyor.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda kalp yüzlere en uygun modelin normal kalınlıkta ve kısa kaşlar olduğunu söyleyebiliriz. Böylece yüzün geniş kısmı daha dar görünür. Eğer sen de kalp yüz şekline sahipsen kaşlarını gözlerinin bittiği noktaya kadar kısaltabilirsin.

Oval yüze kaş modelleri

Oval yüzlüler çok şanslı. Çünkü neredeyse tüm kaş modelleri bu yüz tipine uyum sağlayabiliyor.

Oval yüz hatlarını dengelemek için yapılacak en iyi şey, kaşları uzun bırakmak. Bu sayede gözlerde daha büyük görünür ve yüzün ifadesi belirginleşir. Düz ve doğal görünümlü dağınık kaşlar da oval yüzler için gayet uygun. Bunun yanında kavisli kaş modelleri de tercih edilebilir. Yalnız kavis kısmında çok sert ve sivri bir uç bırakmamaya dikkat etmelisin. Böyle bir durumda yüzün yumuşak ifadesi ile kaşların duruşu çelişki yaratır. Bu nedenle kavisi yumuşak ve hafif yuvarlak tutmak gerekiyor.

Kare yüze kaş modelleri

Kare yüz şekline uygun kaş modelleri yumuşak hatlara sahip olanlar. Burada önemli olan, kaşlara köşeli bir form vermemek. Onun yerine kaşların doğal kavisli çizgisini korumak ve kavis bölgesinde yumuşak bir geçiş yapmak gerekiyor. Ayrıca düz, dolgun ve dağınık kaş modelleri de kare yüzler için oldukça uygun. Fakat çok ince ve zayıf kaş duruşu yüzün ifadesini tamamen öldüreceği için bu modellerden kaçınmak gerekiyor. Çünkü kare yüzde kaşları ön plana çıkarmak için dolgun bir duruş elde etmek şart. Sen de kaş modelin ne olursa olsun kontürü belirginleştirmek ve boşlukları doldurmak için Maybelline New York Master Shape kaş kalemini kullanabilirsin.

Yüzüne en uygun kaş kontürünü belirledikten sonra hatlarını ve bakışlarını dilediğin gibi şekillendirebilirsin. Kusursuz kaş kontürüne kavuştuktan sonra pratik bir göz makyajı yapmak istersen senin için hazırladığımız ipuçlarını inceleyebilirsin. Unutma! Maybelline her zaman seninle! Seni mükemmel kaş kontürüyle buluşturacak parçalar, gözlerini renklendiren far çeşitleri ve göz makyajı aşamasında ihtiyaç duyduğun her şey… Hepsi Maybelline New York koleksiyonlarında seninle buluşmayı bekliyor!