AYDINLATICI İLE CİLDİNİZ CAPCANLI GÖRÜNSÜN!

AYDINLATICI İLE CİLDİNİZ CAPCANLI GÖRÜNSÜN!

Aydınlatıcı ya da bir diğer adıyla highlighter, son yılların en çok kullanılan makyaj ürünleri arasında ilk sırada. Tüm makyajını tek bir dokunuşu ile daha çekici ve güzel hale getiren bir ürünün, neden bu kadar sevildiğini anlamak çok da zor değil. Sen de aydınlatıcı sürmediğin zaman makyajının eksik kaldığını düşünüyorsun, öyle değil mi? Bu yazımızda etkili bir makyaj için doğru aydınlatıcı sürme ipuçlarını bulabilir ve bu püf noktaları ile aydınlatıcı nasıl sürülür herkese gösterebilirsin. Öyleyse "Aydınlatıcı nedir?" sorusu ile başlayalım!

highlighterla cildiniz 1 thumbnail

AYDINLATICI NEDİR?

Aydınlatıcı, ışığı yansıtan bir makyaj ürünü olduğu için, elmacık kemikleri, burun, çene, kaş altı gibi yüzün kemikli bölgelerini ön plana çıkarmak için kullanılır. Yüzünde öne çıkarmak istediğin bölgeleri aydınlatıcı yardımı ile daha parlak ve göz alıcı hale getirebilirsin. Ufacık bir aydınlatıcı dokunuşu ile tüm makyajını bir anda değiştirebilirsin!

Aydınlatıcı ÇEŞİTLERİ

Ne kadar çok aydınlatıcı çeşidi olduğunu daha önce fark etmiş miydin? Bazen tek bir makyajda üç farklı aydınlatıcı kullanabilirsin, çünkü her aydınlatıcının farklı bir amacı ve kullanım yeri var. Aydınlatıcılar, kullanım alışkanlığına ve verdiği parlaklığın miktarına göre toz, sıvı, krem, stick ve jel yapıda olabiliyor. Üstelik bu kadarla da sınırlı değil. Bunlar da kendi aralarında hafif, yoğun, ıslak görünüm veren, duokrom/prizmatik yansımalı, metalik, holografik, ışıltılı ya da simli olarak çeşitlerine ayrılıyor. Bu ürünler, yüzün belirli noktalarına bölgesel olarak uygulanıyor. Eğer yüzünün tamamını aydınlatmak istiyorsan, farklı bir aydınlatıcı tekniği uygulamalısın. İşte sana tüyo: Yüzüne doğal bir aydınlık katmak ve sanki içeriden parlıyormuş gibi göstermek istiyorsan, fondöten sürmeden önce aydınlatıcı etkili bir makyaj bazı kullanabilirsin. Eğer aydınlatıcı bir makyaj bazın yoksa sorun değil. Sıvı yapıda olan aydınlatıcını fondöteninle karıştırarak anında ışıltılı bir ten makyajı elde edebilirsin. Denemeye hazır mısın?

Aydınlatıcı Ne İşe Yarar?

Aydınlatıcı, seni olduğundan daha canlı ve enerjik gösterebilecek kadar sihirlidir; inanmıyorsan deneyip görebilirsin! Yanaklarına sadece allık ya da bronzer sürüp çıkarsan, daha sıcak bir görünüm elde edebilirsin ama bir de üstüne aydınlatıcı sürersen, yüz hatların hiç olmadığı kadar güzel görünür. Bizden söylemesi! İyi bir makyaj ve büyüleyici bir makyaj arasındaki ince fark, aydınlatıcıda gizlidir, bunu sakın unutma! Aydınlatıcıyı yüzüne kontür işlemi uyguladığın zaman sürersen, yüzünü daha iyi boyutlandırabilirsin. Aydınlatıcı sürdüğün bölgeler, diğer bölgelere göre daha yüksek/kalkık durur, çünkü aydınlatıcı temel olarak kontür işleminin tam tersi. Kontür, bir gölgelendirme tekniği olduğu için, uygulandığı bölgeleri daha küçük ve geride gösterirken aydınlatıcı ise o bölgeyi ön plana çıkarır. Elmacık kemiklerini, burnunu, dudaklarını ve kaşlarını daha kalkık ve bakışlarını da daha aydınlık ve çekici göstermek istersen, yapacağın tek şey aydınlatıcı kullanmak. İşte bu kadar basit!

Aydınlatıcı Nasıl Sürülür?

Makyajını kusursuz gösterecek aydınlatıcı sürme teknikleri için hazır mısın? Toz aydınlatıcılar yelpaze bir aydınlatıcı fırçası ile uygulanabilir ama diğer aydınlatıcılar, parmakla ya da makyaj süngeri ile de uygulanabilir. Sıvı ya da likit aydınlatıcılarda damlalık ya da sünger aplikatör bulunur. Sıvı aydınlatıcıyı sürmek için önce eline ya da temiz bir yüzeye damlatabilir, makyaj süngeri ile ürünü alıp uygulayabilirsin. Krem ve jel aydınlatıcıları ise fırça ile kolayca uygulayabilir, stick aydınlatıcıyı ise direkt olarak yüzünde aydınlatmak istediğin bölgelere sürüp, daha sonra üzerinden fırça, sünger ya da parmağınla geçerek istediğin etkiyi yakalayabilirsin. Aklında olsun; aydınlatıcı da tıpkı allık ve far gibi iyice dağıtılarak uygulanması ve sınırlarının nerede başlayıp nerede bittiği anlaşılmaması gereken bir makyaj malzemesi. Bunun için aydınlatıcı sürdüğünde mutlaka iyice dağıtmalısın.

Aydınlatıcı Sürme TEKNİKLERİ

Aydınlatıcıyı doğru yere doğru miktarda uygularsan, makyajına sınıf atlatabilir ve hiç olmadığın kadar iyi görünebilirsin. "Aydınlatıcı nasıl kullanılır?" diye merak ediyorsan işte püf noktaları... Aydınlatıcı kullanmak istiyorsan, önce bir ten makyajı yapmalısın. Çıplak tenin üzerine aydınlatıcı sürersen doğal bir görünüm elde edemeyebilirsin. Fondöten sürdükten sonra mutlaka bronzer ya da allık da kullanmalısın, böylece derinlik/gölge efektini daha iyi yakalayabilirsin. Tüyolarımız daha bitmedi. Gelelim aydınlatıcıyı yüzünde hangi bölgelere uygulayacağına...

highlighterla cildiniz 2

Aydınlatıcıyı sadece elmacık kemiklerinin üzerine ve yanaklarına, kontür yaptığın hattın altına taşmayacak şekilde sürmelisin. Burnunu daha ince ve kalkık göstermek için, sadece burnunun ucuna ufak bir nokta halinde uygulamalısın. Işıltıyla yüz hatlarına boyut vermek için strobing tekniğini kullanabilirsin. Gözlerini aydınlık ve canlı göstermek için, göz pınarlarına nokta halinde ve kaşını daha kalkık göstermek için de kaş kemiklerinin hemen üzerine ince bir şekilde sürmelisin. Dudaklarını ön plana çıkarmak ve daha kalkık göstermek için de üst dudağının burun ile dudak çizgin arasında kalan sivri noktalarına hafif bir aydınlatıcı geçebilirsin. Çeneni belirginleştirmek için, tıpkı burnunda olduğu gibi, küçük bir nokta halinde tam çenenin ortasına aydınlatıcı uygulayabilirsin. Dekolte giyindiğin zamanlarda köprücük kemiklerini ve omuz başlarını da aydınlatarak çok daha çekici görünebilirsin.

Aydınlatıcı Sürerken En Çok Yapılan Hatalar

Kendi cilt tipine uygun pek çok farklı renkte aydınlatıcı bulabilirsin. Doğru aydınlatıcı rengi kullanmamak aydınlatıcı sürerken yapılan en büyük hatalardan biri. En iyi aydınlatıcı uygulaması için ten rengine uygun bir aydınlatıcı kullanmalısın. Eğer çok açık tenliysen açık pembe, inci beyazı veya gümüş yansımaları olan, buğday ve esmer tenliysen bronz, gold (sarı) ya da şeftali yansımaları olan bir aydınlatıcı seçmelisin. Sana küçük bir öneri daha: Aydınlatıcın mutlaka fondöteninden birkaç ton daha açık olmalı. Eğer çok koyu renkli ya da ten rengine yakın bir aydınlatıcı kullanırsan, aydınlatıcının gerçek etkisini yakalayamazsın.

Aydınlatıcı sürerken en çok yapılan hatalardan biri de yanlış bölgelere aydınlatıcı sürmek. Aydınlatıcıyı allık gibi tüm yanağına, ya da göz kapaklarının veya burnunun tamamına uygularsan, hoş olmayan bir görünüm ortaya çıkar. Aydınlatıcı küçük bölgelere, sanki ışık vurunca aydınlanıyormuş gibi, doğal ve anlaşılmayacak şekilde uygulanmalı. Hadi, ayna karşısında küçük denemeler yapmaya başla! Aydınlatıcı sürerken yapılan bir diğer hata da aydınlatıcıyı gereğinden fazla uygulamak. “Az, daha çoktur.” lafı aydınlatıcı için söylenmiş olabilir. Hızını alamayıp fazla aydınlatıcı sürersen, bir pudra ile üzerinden geçerek görünümünü hafifletebilirsin. Aman dikkat! Pudra demişken; pudra bitişli ya da mat bir ten makyajı yaptıysan üzerine toz aydınlatıcı, ıslak bitişli bir fondöten kullandıysan da likit/sıvı aydınlatıcı sürersen çok daha parlak bir görünüm elde edebilirsin. Kusursuz görünmek için daha ne bekliyorsun?

MAYBELLINE NEW YORK FACE STUDIO CHROME EXTREME AYDINLATICI İLE IŞILTINI ORTAYA ÇIKAR

Maybelline makyaj artisti Alp Kavasoğlu'nun da en sevdiği aydınlatıcılardan biri olan Maybelline New York Face Studio Chrome Extreme Aydınlatıcı ile yüzüne sıcak tonlu metalik yansımalar katabilirsin (Canlı Denemek İçin Tıkla!). Makyajına çok boyutlu ve metalik bir görünüm vermek için toz formüllü Master Chrome Extreme Aydınlatıcı'yı parmağınla, aydınlatıcı fırçasıyla ya da bir makyaj süngeri ile yüzünde aydınlatmak istediğin bölgelere uygulayabilirsin.