Pürüzsüz ve ışıltılı dudaklar için dudak bakım tüyoları

Pürüzsüz ve doğal ışıltısını koruyan dudaklara kim sahip olmak istemez ki? Fakat bunun için dudaklarına özenli bir şekilde ve düzenli olarak bakım yapmalısın. Çünkü dudaklar da tıpkı vücudunun diğer bölgeleri gibi, özel ilgiye ve bakım desteğine ihtiyaç duyar. Özellikle kış ayları başta olmak üzere belirli zaman dilimlerinde kuruyan, çatlayan ya da hassasiyeti artan dudaklara sahipsen, dudak bakımı konusunda biraz daha dikkatli olmalısın.

Dudaklarındaki cilt dokusu son derece ince ve narindir. Doğru bir bakım desteği sağlanmadığı takdirde, dudaklarındaki cilt dokusu sen fark etmesen de zarar görebilir ya da yıpranabilir. Bu durumda da dudakların hem doğal duruşu bozulur hem de dudak makyaj ürünlerinden dilediğin performansı elde edemezsin. Bu nedenle dudaklarını en iyi dudak nemlendiricisi formülleriyle yumuşatmayı ve dudak bakım kremi ile bu bölgede bulunan cilt dokusunu güçlendirmeyi ihmal etmemelisin.

Merak etme, dudak bakımı doğru ürünleri düzenli şekilde kullanarak uyguladığın takdirde oldukça pratik ve etkili bir rutine dönüşür. Üstelik eğlencelidir de! Şimdi gel beraber dudaklarına hayat verecek bakım ipuçlarını konuşalım!

Dudaklarına eksiksiz bir bakım uygulamak için hangi adımları izlemelisin? En iyi dudak nemlendirici hangisi? Hangi dudak balmı sana daha uygun? Tüm soruları tüm detaylarıyla yanıtlayalım!

 

640x640 cherryme

Adım adım evde kolay dudak bakımı

Eksiksiz bir dudak bakımı rutini oluşturmak, sandığından çok daha kolay ve pratik. Çünkü aslında yapman gereken tek şey belirli aralıklarla dudakların üzerinde biriken ölü derileri temizlemek ve dudaklarını her gün nemlendirmek. Bunlar için de biraz dudak peeling biraz da nemlendirici tariflerine ihtiyacın var. Tabii elbette bu işlemleri doğru ürünler ve yöntemler kullanarak yapman oldukça önemli.

Biz senin için dudak bakımının tüm aşamalarını tek tek açıkladık. Ayrıca sana özel lip balm ve nemlendirici önerileri de bıraktık. Sen de ipuçlarını takip ederek dudaklarını koruma altına alabilir, soğuk kış aylarında bile dudaklarının görünümünü ve sağlığını güvende tutabilirsin!

Adım 1: Makyaj temizliği ihmale gelmez

Ten makyajı malzemelerini gün sonunda cildinden tamamen arındırmadığında, cilt sağlığını tehlikeye attığını zaten biliyorsun. Aynı durum, dudak makyajında kullandığın malzemeler için de geçerli!

Dudak makyajını temizlemediğinde dudakların havasız kalır. Bu da cilt dokusunun yenilenme ve rahatlama sürecini olumsuz etkiler. Bu nedenle makyaj temizliğini ihmal etmemeli, dudak bakımı rutinine mutlaka tüm makyaj malzemelerinden arındırılmış dudaklarla başlamalısın.

Adım 2: Evde dudak peelingi

Doğru ürünler ya da reçeteler kullandığında, dudak peelingi evde de kolaylıkla uygulayabileceğin bir işlemdir. Bildiğin gibi peeling ürünlerinin genel amacı, cilt dokusunda biriken ölü hücreleri tamamen arındırmaktır. Çünkü sağlıklı bir cilt dokusu, her 24 saatte bir kendini yenileyerek ölü hücreleri cildin en üst katmanına ulaştırır.

Ölü hücre kalıntıları ciltten düzenli olarak arındırılmadığı takdirde, cilt sağlığı da tehlikeye girer. İşte haftada 1 ya da 2 kez dudak peelingi yapımı da dudaklarındaki cilt dokusunun yenilenme sürecini sağlıklı bir şekilde hızlandırır. Böylelikle dudaklarının yumuşaklığını ve doğal ışıltısını kolaylıkla koruyabilirsin. Bu aşamada sana özel hazırladığımız tarifleri ve uygulama adımlarını izleyebilirsin!

Dudaklara hayat veren yağlar!

Peeling tariflerine geçmeden önce sana birkaç yağdan bahsetmek istiyoruz. Bu yağların özelliklerini ve faydalarını bilirsen kendi peeling tarifini daha kolay oluşturabilirsin. Birazdan bahsedeceğimiz peeling ürünlerine ihtiyacına uygun, dilediğin yağı ekleyebilirsin.

• Jojoba yağı: Oldukça besleyici bir yağ olan jojoba cildi arındırma ve nemlendirme konusunda çok başarılı. Üstelik antialerjen olduğu için kullanımı da gayet rahat. Kuruyan, soyulan ve tahriş olan dudaklarda kullanılabilir.

• Zeytinyağı: Cilt bakımının en temel malzemelerinden biri olan zeytinyağı dudaklarda da mucizeler yaratır. Derin bir nem terapisi uygulayan bu yağ ile kuru dudaklarını hayata döndürebilirsin.

• Gül yağı: Mis gibi kokusuyla baş döndüren gül yağı antiseptik olduğu için dudaklarda iyileştirici bir etki yaratır. Aynı zamanda yoğun bir nemlendirici etkisi vardır.

• Üzüm çekirdeği yağı: Bu yağ cilt lekelerini azaltan ve yaraları tedavi eden etkisiyle bilinir. Dudaklardaki kuruma kaynaklı yaralar ve tahrişler için birebirdir.

• Kayısı yağı: Bol miktarda E ve C vitamini içeren kayısı yağı oldukça besleyici. Dudakları nemlendiren ve pürüzsüz bir forma ulaştıran bu yağ ile kapsamlı bir bakım yapmak mümkün.

• Hindistan cevizi yağı: Cilt bakımının vazgeçilmezlerinden olan Hindistan cevizi yağı dudaklara da nem depolar. Yatıştırıcı etkisi kışın soğuk havalarında tahriş olan dudakları kendine getirir.

• Shea yağı: Bu yağ hem güçlü bir antioksidan hem de kırışıklık azaltıcı bileşenler içerir. Ayrıca nemlendirici etkisi vardır ve cildin kolajen üretimini artırarak yapısını korumaya yardımcı olur.

Şeker peelingi ile dudaklara hayat ver!

Şeker küçük taneli yapısı sayesinde ideal bir peeling tecrübesi yaşatır. Esmer, sarı ve beyaz şeker içeren bir peeling tarifi ile dudak yüzeyini pürüzsüzleştirebilir ve tüm ölü derilerden kurtulabilirsin.

• 1 tatlı kaşığı toz şeker ile 1 çay kaşığı zeytinyağını karıştır. Bu noktada istediğin şeker türünü tercih edebilirsin. İstersen farklı şekerleri de karıştırabilirsin.

• İyice karıştırdığın malzemeleri nemli dudaklarına masaj yaparak uygula.

• Biraz bekledikten sonra ılık suyla dudaklarını yıkayabilirsin.

Kahve peelingi ile yumuşacık dudaklar!

Türk kahvesi peeling için ideal. Tabii dilersen filtre kahvenin dibinde kalan parçacıkları da kullanabilirsin. Ama Türk kahvesinin dokusu narin dudaklar için daha uygun.

• Dilersen kahve telvesini tek başına da kullanabilirsin. Ama sana bahsettiğimiz yağlardan biriyle karıştırarak çok daha güzel bir etki elde edebilirsin.

• 1 çay kaşığı kahve ile 1 çay kaşığı yağı karıştır ve dudaklarına masaj yap.

• Sonrasında nazikçe dudaklarını yıka. Bu kadar!

O bir mucize: Bal peelingi

Bal antioksidan özelliği sayesinde cildi yenileyen ve yumuşacık dokusuyla nemlendiren, harika bir ürün. Sen de balı farklı yağlarla ya da birazdan bahsedeceğimiz gibi tarçınla karıştırarak dudaklarına yumuşacık dokunuşlar yapabilirsin.

• 1 tatlı kaşığı bal ile 1 çay kaşığı tarçını karıştır.

• Nemli dudaklarına masaj yaparak sür. Tarçın tanelerinin dudaklarına nefes aldırdığını hissetmeye başlayacaksın.

• Biraz bekledikten sonra güzelce yıka. Sonuca bayılacaksın!

Hindistan cevizi yağı ile yoğun bakım

Hindistan cevizi yağını katı haldeyken tek başına dudaklarına sürerek yoğun nemlendirici etki yaratabilirsin. Bu yağı peeling için de kullanabilirsin.

• 1 tatlı kaşığı çekilmiş badem ile 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ile karıştır. Katı formdaki yağ sen karıştırırken eriyerek sıvı kıvama gelecektir.

• Ardından nemli dudaklarına masaj yaparak karışımı uygula.

• 5 dakika bekleyip yıkayabilir, yumuşacık dudakların keyfini sürebilirsin!

Adım 3: Dudak balmı ile güçlü nem takviyesi

Nem, cildin yaşam kaynağı. Cildini güçlendirmenin ve elastik yapısını korumanın en temel yolu, güçlü bir nem takviyesi uygulamaktan geçer. Dudaklarındaki cilt dokusu son derece hassas olduğu için de, bu bölgenin neme çok daha fazla ihtiyacı vardır. Zaten sen de nemsiz kalan dudakların kış aylarında ne kadar kolay çatladığına şahit olmuşsundur! İşte bu nedenle, dudaklarını her gün nemlendirmeli ve yapısını korumasına yardımcı olmalısın.

Dudak nemlendirici seçenekleri arasında en yaygın kullanılan ürünler, dudak balmlarıdır. Etkili ve güçlü bir formül kullanılarak hazırlanan bir dudak balmı yardımıyla dudaklarında bulunan cilt dokusunun nem ihtiyacını her gün karşılayabilir, dudaklarını çevresel etmenlere karşı koruma altına alabilirsin.

Üstelik dudak balmını gün içinde her ihtiyaç duyduğunda kullanabilir, dilersen yatmadan önce uygulayarak sabah uyandığında yumuşacık dudaklara kavuşabilirsin. Ayrıca renkli dudak nemlendiricileri ile makyaj ile bakımı bir araya getirebilirsin!

Adım 4: Dudak maskesi hazırla

Dudaklarına uyguladığın günlük nem takviyesini daha güçlü hale getirmek istiyorsan, haftada bir ya da iki kez dudak maskesi uygulayabilirsin. Üstelik dudak maskesi hazırlamak, sandığından çok daha kolay!

Bal, yoğun bir nem takviyesi yaparak daha yumuşak ve ışıltılı dudaklara kavuşmanı sağlayan doğal bir bileşen. Sen de dudaklarına 1 çay kaşığı bal sürüp yaklaşık 5 dakika bekleyerek nemlendirici maske uygulayabilirsin.

Adım 5: Alışkanlıklarını gözden geçir

Son olarak, cildindeki nem oranını dengede tutmak ve cilt sağlığını korumak için belli başlı alışkanlıklarını gözden geçirebilirsin.

• Sıklıkla kuruyan ve çatlayan dudaklara sahipsen, gün içinde yeterli su tüketmiyor olabilirsin. Bu noktada biraz daha hassas davranarak hem vücudunu hem de cildini rahatlatabilirsin.

• Cildin, tüm alışkanlıklarını ve rutinlerini gözler önüne seren bir ayna gibidir. Uykusuzluk, dengesiz beslenme, yeterli miktarda su tüketmeme ve stres gibi birçok faktör; cildini doğrudan etkiler.

• Dudak bakımını çok daha güçlü ve etkili bir sürece dönüştürmek için antioksidan kaynaklı besinler tüketmeye, su içmeye ve uyku düzenini dengede tutmaya özen göstermelisin.

Dudaklarını nemlendirirken ferahlatan Maybelline New York Baby Lips serisiyle ile tanış!

Dudak bakımında nemlendirici ürünlerin önemini artık biliyorsun. Peki, senin için en iyi dudak balmı hangisi? Henüz hayalindeki dudak balmını bulamadıysan, artık arayışına gönül rahatlığı ile bir son verebilirsin! Çünkü Maybelline New York Baby Lips serisi dudaklarına hayat vermeye hazır!

Maybelline New York Baby Lips Nemlendirici Dudak Balmı, okaliptüs özleri ve mentol barındıran özel bir formüle sahip. İçeriğindeki shea yağı ise dudaklarına yoğun bir nem desteği sağlamak için kusursuz bir bileşen. Mentol özleri hassasiyet gösteren ve rahatsız hissettiren dudakları daha konforlu bir hisle buluşturur. Sen de dudaklarını 12 saate kadar nemlenen ve ferahlayan dudakların keyfini sürebilirsin!

Harika bir renkli dudak nemlendiricisi ile tanışmak ister misin? İşte karşında Maybelline New York Baby Lips Nemlendirici Dudak Balmı! Shea yağı, bal ve E vitamini içeren formülü tam 8 saat boyunca dudaklarını nemlendirirken canlı renkleri duruşuna hayat katar. Parlak pigmentleri sayesinde göz alıcı renkleri ışıltıyla süsleyen bu balm dudaklarına dolgunluk veren bir yapıya sahiptir.

Sen de hardal ve mor tonları barındıran bu özgün dudak balmıyla hem dudaklarına bakım yapabilir hem de çarpıcı bir duruşa sahip olabilirsin! Ben daha klasik ve nude tonlar arıyorum, diyorsan da Maybelline New York Baby Lips Nemlendirici Dudak Balmı ile tanışabilirsin!

Bu balmları istersen tek başına uygulayabilirsin, dilersen de ruj altına sürebilirsin. Sana en çok yakışan ruj rengi için ipuçları arıyorsan, sana özel hazırladığımız rehberi inceleyebilirsin! Maybelline New York’ta her zaman hem tenine muhteşem dokunuşlar yapacak ürünleri hem de seni en iyi görüntüne ulaştıracak makyaj ipuçlarını bulabilirsin!