KAPATICI NASIL SEÇİLİR?

Concealer olarak da bilinen kapatıcı,yoğun renk pigmentlerine sahip bir ürün olup likit, krem ya da stick gibi farklı formlarda bulunurlar. Göz altındaki renk koyuluklarının giderilmesi başta olmak üzere yüzdeki pürüzleri, lekeleri ve kızarıkları örtmeye yardımcı olurlar. Ancak dikkat etmen gereken nokta şu ki fondötenin aksine bu ürünler bölgesel olarak uygulanır. Örneğin göz altı kapatıcısı yalnızca bu bölgeye uygulanmalıdır.Ayrıca yüzünde daha aydınlık bir görünüm için cilt alt tonuna uygun bir kapatıcı seçmelisin. Sıcak alt ton için uygun ürün ile soğuk alt ton için uygun olan bir diğeri aynı etkiyi göstermeyecektir. Dilersen emin olmak için Maybelline New York kapatıcılarını sanal makyaj ile deneyebilirsin. Öyleyse gelin hangi cilt tipine ne tür kapatıcı seçilmeli ve hangi kapatıcı rengi ne tür sorunlarıçözüme kavuşturur,sorularına bir göz atalım.

Cilt Tipine Göre KapatıcıNasıl Seçilir?

Dönem dönem göz altlarında morluklar ve halkalar ya da ciltte kızarıklıklar ve lekeler ile karşılaşmak mümkün. Mükemmel görünmek isteyenlerin favorisi kapatıcılar, cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur. Kapatıcılık etkisi yüksek göz altıkapatıcı ürünlerine yönelerek aydınlıkve sağlıklı bir görününe kavuşman mümkün. Cilt kusurlarını gizleyip daha aydınlık ve kusursuz bir tene kavuşmak için etkili bir seçim yapman gerekir. Seçim yaparken de cilt tipini iyi tanımalısın. Peki cildin için en iyi kapatıcı hangisi? Yağlı bir cilde sahipsen cildinin gün içinde parlamasını önlemek için yönelmen gereken ürünler, mat bitişlikapatıcılardır. Kuru bir cilt için ise listene, tam tersi, aydınlatıcı etkili ve nemli bitişli ürünleri eklemelisin. Ayrıca kolay dağılımsağladığındandolayı likit bir concealer tercihinde de bulunabilirsin.

Kapatıcı Rengi Nasıl Seçilir?

Cilt tipinden sonra dikkat etmen kritik nokta kapatıcı rengi. En iyi kapatıcı tonu hangisi diyorsan, özellikle göz altlarını aydınlatabilmekiçin ten renginden bir ya da iki ton daha açık ürünler, doğal bir görünüm yakalamanıkolaylaştırır. Yüzündeki bazıkusurları örtmek için cilt tonunla aynı tonda bir kapatıcı seçebilirsin. Ancak tazelenmiş bir cilt görünümü oluşturmanın yanı sıra yüzünde bazı bölgeleri ön çıkarmak için kapatıcını fondöteninden bir ton daha açık seçmen gerekir.

Tabii renk seçiminde bulunurken cilt alt tonunu da göz önünde bulundurmalısın. Eğer sıcak alt tona sahipsen, ürünlerin arkasındaWarm ya da W yazan kapatıcıları tercih edebilirsin. Soğuk alt ton için ise Cool ya da C ibarelerinin olduğu kapatıcılar uygun olup pürüzsüz görünüm yakalamayıkolaylaştırır.

Renkli kapatıcı çeşitleri oldukça fazla. Hangisini alman konusunda tereddüt edebilirsin. Ancak ufak birkaç noktaya dikkat ederek senin için en uygun göz altıkapatıcıçeşidineulaşabilirsin.

● Kırmızılıklar, yüzümüzde istemediğimiz görüntülerdir. Cilt tonunu eşitleme konusunda büyük destek sunan kapatıcılar, yüzünde natürel sonuçlar ile karşılaşmanısağlar.Kırmızıyı nötrleyen renk ise yeşil. Göz altlarınınyanısıra yüzündeki kırmızılıklara çözüm arıyorsan,yeşil bir concealer tercih edebilirsin.

● Zaman zaman uzun süre araba kullanma, okuma, ekran karşısındafazla vakit geçirme ve uykusuzluk gibi nedenlerden dolayı göz çevresinde yorgun bir görünüm oluşabilir. Gün içerisinde daha canlı ve sağlıklı görünmek için yüzündeki yorgun ifadeyi somon ya da pembe rengi olarak belirtilen kapatıcı çeşitleri ile kaldırabilirsin. Somon göz altı kapatıcı ile aynı zaman göz altındakimorlukları ve koyu halkaları da gizleyebilirsin.

● Özellikle esmer tenlilerin kurtarıcısı olacak turuncu concealer çeşitleri, göz altlarındaki koyu halkaların görünümünü ortadan kaldırmayayardımcı olur.

● Gelelim mor kapatıcılara...Sarı bir cilde sahipsen yüzündeki sarıbölgeleri, mor kapatıcılar ile nörtleyebilir ve daha aydınlık bir cilde sahip olabilirsin.

● Ciltteki renk eşitsizlikleri, kahverengi lekeler, göz kapaklarındakidamarlı görünümler ya da göz altımorlukları... Tüm bunlar hangi kapatıcı rengi ile geçer diye düşünüyorsan,sarıkapatıcıları tercih etmeni tavsiye edebiliriz.

Maybelline New York kapatıcılarını sanal makyaj ile deneyerek makyaj çantanın vazgeçilmezi olacak en doğru ürüne ulaşabilirsin. Cilt kusurlarını mükemmel bir şekilde gizleyebilir ve cildini kursursuzlukla buluşturabilirsin.