Cildinize Uygun Fondöten Seçimi

Ciltteki ton eşitsizliklerini gidermelerinin yanı sıra siyah noktaları,sivilceleri ya da cilt lekelerini kapatarak kusursuz bir görünüm vadeden fondötenler için makyajınbaşkahramanı desek yanlış olmaz. Fondöten, bir makyajın olmazsa olmaz ürünü olup cilt ile bütünleşerek gün boyu taze ve sağlıklı bir görüntü sunar. Dolayısıyla makyajınıkusursuzlaştıracak ürünü seçerken dikkatli olmalısın. Bunun için en başta cilt tipin ne bunu bilmelisin. Ardından hangi cilt alt tonuna sahipsin bunu belirlemelisin. Ardından Son olarak senin için doğrufondöten rengi hangisi bunu belirleyip Maybelline sanal makyaj uygulaması ile seçtiğin fondötenin teninde nasıl durduğunugörebilirsin. İştedoğru fondöten seçimi için bilmen gerekenler...

Cilt Alt Tonu Nedir?

Saçınınboyasından üzerine giydiğin renklere ve yüzüne uyguladığınmakyaja kadar hangisinin sana en çok yakışacağını merak ediyor musun? İşinsırrı cilt alt tonunu bilmekte. Cildin altındaki renkleri ifade eden bu olgu, aslında hangi rengin senin için uygun olduğunu belirtir. Genellikle sıcak,soğuk ve nötr olarak üçe ayrılır. Nötr içlerinden en az rastlanan tür olup bu cilt alt tonu olanlar en şanslı kişiler olarak tanımlanırlar. Zira hemen hemen her renk tonunu kendilerine yakıştırabilirler. Bileklerinde hem mavi hem yeşil damarlar görüyorsan, nötr alt tonuna sahipsin demektir. Bileklerindeki damarınyeşilağırlıklıolmasısıcak alt tonunu ifade ederken mavi ve mor ağırlıklı damarlar görmen ise soğuk alt tonuna sahip olduğunanlamına gelir. Öyleyse cilt alt tonunu belirlemek için yapman gereken gün ışığında bileklerindeki damarları incelemek!

Cilt Rengine ve Alt Tonuna Göre Fondöten Seçimi

Fondöten seçimi, pürüzsüz ve mükemmel bir makyajın anahtarıdır.Seçim aşamasındaki en kritik detay ise cilt alt tonu... Hangi alt tonuna sahip olduğununfarkındaysan gelelim, hangi fondötenlere göz atman gerektiğine.Sıcak alt tonlarındakilerin cilt pigmentleri sarıdır.Doğrufondöten rengi için tercihin sarı ve turuncu tonların baskın olduğuürünlerden yana olmalı. Yine de hangisinin senin için doğruolduğundanemin olamazsan, fondötenlerin arkasında warm, sun, dore ya da golden gibi ifadelerin olup olmadığına dikkat edebilirsin. Soğuk alt tonlarınasahip kişilerin cilt pigmentleri ise pembedir. Fondötenlerin pembe alt tonlu olanlarına yönelim sağlamak bu gruptakiler için en iyisidir diyebiliriz. Bu gruptaysan ürünlerin üzerinde rose, vanilla ya da cool gibi ibarelerin yazıpyazmadığına dikkat edebilirsin. Peki ya nötr alt tonuna sahip olan kişiler?Sarı ve pembe karışık alt tonlu bir fodöten seçiminde bulunabilirler. Seçim aşamasında dikkat edeceğin bu kriterler ile senin için doğru fondötene ulaşarak cildinin ışıltısını ön plana çıkartabilirsin. Maybelline sanal makyaj uygulaması ile seçtiğinfondötenin teninde nasıldurduğunu görebilir ve cildin ile bütünleşenürünü hemen ten makyajında kullanmak üzere alabilirsin.

Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi

Cilt tipi, fondöten seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta. Kuru, karma ya da yağlı.. Hangi cilt türüne sahip olduğunubilmen sana mükemmel bir ten hissi yaşatacak ürüne yönelmeni sağlar.Kuru cildin varsa, içinde nemlendirici bileşenleri bulunan ya da ıslakbitişli ürünleri tercih edebilirsin. Bu sayede cildin daha sağlıklı ve ışılışıl görünecektir. Yağlı cildin varsa, tam tersi mat bitişli bir fondöten seçiminde bulunmalısın. Cildindeki parlamayı kontrol altına almak ve pürüzsüz bir ten elde etmek için pudra dokulu ürünleri radarınaalmanıtavsiye ederiz. Karma cilt tipinde T bölgesinde yağlanma olurken yüzün diğer bölgeleri normal ya da kuru özelliktedir. Dolayısıyla bu cilt tipine sahipsen yüzünün yağlı görünüme sahip bölgesi için ayrı ve nemsiz kalan bölgesi için ayrı fondöten kullanmak ten makyajının göz alıcıolmasını sağlayacaktır. Yine de tek çözüm bu değil! Karma cildinde kusursuz bir ten makyajına imza atmak için sadece kuru veya yağlıciltlilere uygun fondötenleri kullanabilirsin. Tek yapman gereken nasılbir makyaj yapmak istediğine karar vermek. Islak bitişli bir ten makyajıiçin kuru cilt fondötenlerini, mat ve pudralı bir bitiş için ise yağlı ciltler için uygun görülen fondötenleri kullanabilirsin. Bu sayede hayal ettiğinmükemmeliğe,doğru fondöten seçimi ile ulaşabilirsin.

Cilt tipin ya da cilt rengin ne olursa olsun, eğer sen de kusursuz bir ten makyajına imza atıp gün içerisinde pürüzsüz görünümlü bir cilt elde etmek istiyorsan, Maybelline New York fondöten çeşitlerine çantanda yer açabilirsin.